Przedszkole pozwala młodemu człowiekowi na odkrywanie nowych, nieznanych obszarów

0
950
Przedszkole

Dziecko to mały człowiek, który powoli, krok po kroku uczy się otaczającego świata. Pedagodzy i psycholodzy są zgodni w swojej opinii, że to właśnie pierwsze lata jego życia są najważniejsze dla jego rozwoju, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, a także intelektualnego. Nawet najlepsza opieka mamy, ukochanej cioci, czy dziadka nie zastąpi kontaktu z rówieśnikami i pracy w grupie pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela przedszkola.

Przedszkole – warto zaufać specjalistom

Współczesne przedszkola to nie przysłowiowa przechowalnia dzieci, którą pamiętamy z czasów PRL-u, a miejsce, gdzie edukacja przez zabawę, naukę i kontakt z innymi pozwala młodemu człowiekowi  przygotować się do kolejnego, znaczącego etapu swojego życia, jakim jest szkoła. Specjaliści wskazują, że zdecydowana większość maluchów jest gotowa rozpocząć edukację przedszkolną już w wielu 3 lat, gdyż wtedy otwiera się na świat zewnętrzny, a rozstanie z rodzicami, czy innymi bliskimi jest bodźcem motywującym do poszukiwań.

Funkcja socjalizacyjna i kształtowanie właściwych postaw moralnych – to ma znaczenie

Funkcja socjalizacyjna jest jedyna z najistotniejszych funkcji, jaką ma do spełniania edukacja przedszkolna.  Dziecko musi wyjść z małego kręgu dobrze znanych sobie osób, gdzie czuła się bezpiecznie i wejść w grupę rówieśników. Pozwala mu to uczyć się zasad obowiązujących w grupie, przestrzegania reguł, przyjaźni, zaufania oraz współpracy. Daje to przestrzeń, gdzie w przyjaznych warunkach dziecko może przygotowywać się do nowych ról, jakie będzie miało do odegrania w bliższej i dalszej przyszłości.

To dom uczy przede wszystkim dzieci, tego jak mają się zachować, co jest dobre i co złe. Przedszkole jest miejscem, gdzie wszystkie zasady mogą zostać wypróbowane w praktyce w kontaktach z koleżankami, kolegami i wychowawcą. Ponadto jest to dobry czas, aby nauczyciel mógł wychwycić pewne braki w tym zakresie, które często nie wynikają ze złej woli rodziców, ale są elementem głębszych problemów.

Dodatkowe informacje: Niepubliczne przedszkole npjs.warszawa.pl – zobacz ofertę edukacyjną prywatnego przedszkola językowo-sportowego – dowiedz się więcej.

Nauka i wychowanie przez zabawę

Dla dziecka w wieku przedszkolnym najważniejszą aktywnością jest zabawa. To czas, kiedy można doświadczyć beztroski życia w towarzystwie rówieśników. Dzięki zabawie i ekspresji ruchowej i plastycznej dziecko może odkrywać swoje zainteresowania i pasje, a także talenty. Nie przymuszane przez nikogo odkrywa świat i z pomocą zaangażowanych nauczycieli powoli go oswaja.

Zaletą edukacji przedszkolnej jest również fakt, że u dziecka, które rozwija się na tle swoich rówieśników łatwiej, jest stwierdzić pewne nieprawidłowości, czy braki. Specjaliści we współpracy z wychowawcami i rodzicami mogą szybko zdiagnozować pewne nieprawidłowości i podjąć działania w celu ich wyrównania. Czas wczesnego dzieciństwa jest okresem, gdy ewentualne braki można stosunkowo szybko zniwelować, tak by nie stanowiły one przeszkody, gdy maluch rozpocznie naukę w szkole. Liczne badania pokazują również, że dzieci, które uczęszczały do przedszkola, dużo łatwiej odnajdują się w szkole, co znacząco skraca czas adaptacji oraz minimalizuje stres związany z wejściem w rolę ucznia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here