Proktologia czyli niedoceniana dziedzina medycyny

0
993
Proktolog

Na pytanie kim jest proktolog wiele osób nie zna odpowiedzi. Rzadko słyszy się, aby ktoś potrzebował porady takiego lekarza, być może dlatego, że choroby związane z tą mało docenianą specjalizacją medyczną są często bagatelizowane.

Drugim powodem może być fakt, że to dość wstydliwy temat, szczególnie dla pacjentów, w związku z czym zgłaszają oni dolegliwości najczęściej w dość zaawansowanym stadium swojej choroby. Nie jest to z ich strony dobre podejście, ponieważ w takich przypadkach trudniejsze jest leczenie.

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog to specjalista od chorób dotykających jelita grubego, przewodu pokarmowego a dokładniej jego końcowego odcinka – odbytu, kanału odbytu oraz dolnego odcinka odbytnicy. Mogą to być nie tylko pozornie niegroźne żylaki odbytu, inaczej hemoroidy, jak i dużo bardziej niebezpieczne i poważniejsze schorzenia, do których zaliczyć możemy nawet guzy odbytu, również te złośliwe. To jednak nieliczne przykłady chorób i schorzeń jakimi zajmuje się proktologia. Należą do nich również nowotwór jelita grubego, wypadanie błony śluzowej kanału odbytu, nietrzymanie stolca, szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zakrzepica odbytu, kłykciny kończyste i inne.

Najbardziej poważne są złośliwe nowotwory, takie jak rak odbytu, który może występować zarówno na brzegu ale też w jego kanale. Wyglądem przypomina on guz często owrzodzony. Leczenie podstawowe to radiochemioterapia. Zaawansowane stadium raka leczy się chemioterapią, skuteczność jest jednak ograniczona i nie zawsze skuteczna. Objawy są często wypierane i bagatelizowane, są to między innymi krew w stolcu, krwawienia odbytu, zaparcia, biegunki, uczucie wzdęcia, gazy, wrzody oraz świąd odbytu. W przypadku takich objawów niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie potrzebnych badań diagnostycznych.

Aby uzyskać prawidłową i poprawną diagnozę, lekarz może zlecić np. rektoskopię lub anoskopię. W przypadku obu używa się wziernika, przy anoskopii dokonuje się nim oceny kanału odbytu i końcowej części odbytnicy, przy rektoskopii wziernikiem bada się końcowy odcinek jelita grubego, w razie potrzeby pobierane są fragmenty tkanek do badań.

Do najczęściej zlecanych badań w przypadku chorób proktologicznych zaliczyć możemy bez wątpienia kolonoskopię, czyli najdokładniejsze badanie, dotyczy ono całego jelita grubego. Do jego wykonania używa się kolonoskopu, za pomocą którego możliwe jest uzyskanie obrazu rzeczywistego ze środka jelita. Jeśli jest taka potrzeba pobiera się tkanki do badań histopatologicznych. Nierzadko potrzebna jest również pomoc w postaci tamowania krwawienia oraz usunięcia polipów. Zależnie od postaci choroby lekarz może zlecić również USG przezodbytnicze czy wlew doodbytniczy, jak i również prześwietlenie RTG oraz badanie na krew utajoną. Pod adresem wrosinski.pl znajdziemy opisy poszczególnych schorzeń i informacje potrzebne do kontaktu z proktologiem przyjmującym w Aestetic Clinic znajdującej się w Poznaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here