Ważna rola psychoterapii w życiu człowieka

0
1404
psychoterapia

W literaturze istnieje wiele definicji psychoterapii. Zadajmy pytanie: co to jest psychoterapia?

Psychoterapia, w szerokim ujęciu oznacza oddziaływanie lecznicze środkami psychologicznymi i środowiskowym. Natomiast w ścisłym ujęciu obejmuje ona planowana i systematyczne oddziaływanie psychologiczne mające na celu poprawę funkcjonowanie psychicznego. W dzisiejszym w świecie wiele ludzi boryka się z różnymi problemami i taka pomoc często jest konieczna. Dlatego ten dział psychologii jest tak ważny. Dla Pierra Janeta psychoterapia to wykorzystywanie wiedzy psychodelicznej do leczenia chorób.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Możemy wyróżnić wiele kierunków psychoterapeutycznych takich jak : psychoanalityczna, dynamiczna, fenomenologiczna, behawioralna Psychoterapia psychoanalityczna polega na rozmowie z pacjentem z terapeutą. Pacjent daje sygnał o jakim problemie chciałby porozmawiać, a terapeuta dopasowuje do tego sposób rozmowy. Taka terapia powinna być oparta na obu wspólnej więzi i porozumieniu. Oczywiście warunkiem koniecznym uzyskania takiej więzi jest zaufanie, jakim pacjent darzy terapeutę i jego wiara w sens terapii. Psychoterapię poznawcza -behawioralna opracował amerykański psycholog Aaron Beck. Z początku miała za zadanie leczyć depresję. Z czasem okazało się, że jest ona skuteczna w leczeniu innych zaburzeń.

Na czym polega psychoterapia?

Podstawowym założeniem tej terapii jest stwierdzenie, że myśli i zachowania człowieka wzajemne na siebie oddziałują, a w następnie powstają określone wzorce zachowań. Wzorce mogą utrudniać normalne funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Terapie tą stosuje się w celu uświadomienia pacjenta o wytworzonych przez niego wzorcach obejmujących określone zachowania.

Istnieje jeszcze psychoterapia Gestalt. Według niej każdy z nas posiada odpowiedni potencjał potrzeby do szczęśliwego rozwijania się. Dostaliśmy także właściwe predyspozycje, które pomagają nam osiągać cele i zaspokajać potrzeby. Nie wszystkim udaje się spełnić marzenia. Gestalt uważa, że każdy człowiek zderza się w swoim życiu z trudnościami (niewłaściwymi postawami), które utrudniają jego rozwój. Takie trudności mogą prowadzić do kryzysów, a przede wszystkim stwarzać problemy psychiczne. Gestalt mówi, że każda istota, bez względu w jakiej sytuacji życiowej znalazła się, może rozwiązać problem. Wystarczy znać swoje cechy i ograniczenia.

W literaturze znajdziemy jeszcze psychoterapie psychoanalityczną. Trudno je zdefiniować, ponieważ jest ona specyficznym dla pary (pacjent – terapeuta) procesem. W przypadku pojawiania się jakiekolwiek kryzysu ważne jest skierowanie się o pomoc. Możemy poszukać jej w internecie – psychoterapia online w PsychoCare. Jest to psychoterapia online, czyli mogą korzystać z niej osoby, które poszukują wsparcia w formie zdalnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here