Rola testosteronu u mężczyzn i kobiet

0
1273
testosteron
fot. unsplash.com

Testosteron kojarzy nam się z kwintesencjom męskości. Panuje przekonanie, że silni, zdecydowani mężczyźni maja go najwięcej. Wiele osób zaskoczy więc fakt, że hormon tez posiadają również kobiety. Za jakie działanie jest on odpowiedzialny i dlaczego jest nam tak potrzebny?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/testosteron-wplywa-organizm-mezczyzny-kobiety/

Testosteron to hormon o wielu działaniach. Jego wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety i mężczyzny jest inne. Hormon ten jest produkowany w narządach rodnych – u mężczyzn w jądrach, u kobiet z kolei w jajowodach.

Testosteron u mężczyzn

Testosteron jest odpowiedzialny za nadanie organizmowi męskich cech. To dzięki niemu rozwijają się męskie narządy płciowe. W późniejszym okresie odpowiada za stymulacje funkcji seksualnych. Jest odpowiedzialny za produkcję spermy. Stymuluje porost charakterystycznego dla mężczyzn typu owłosienia. To on również ma wpływ na to w jaki sposób będzie się odkładał tłuszcz, a więc w przypadku nadwagi będę to przede wszystkim okolice brzuszne. Wpływa na struny głosowe, modelując charakterystyczny dla mężczyzn niższy głos.

Poza wpływem na te charakterystyczne męskie cechy, testosteron umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu również w innych obszarach. Stymuluje namnażanie się tkanki kostnej, dzięki czemu wpływa na wzrost kości. Bierze tez udział w budowaniu odporności.

To jak ważny jest testosteron dla funkcjonowania uwidacznia się najbardziej w sytuacji jego niedoboru. Sylwetka mężczyzny nabiera wówczas kobiecych cech, kształty i rysy robią się łagodniejsze, bardziej zaokrąglone. Poza zewnętrznymi symptomami pojawiają się również zmęczenie, spadek libido, zaniżona samoocena. Niedobór testosteronu wpływa również na rozwój takich przewlekłych chorób jak cukrzyca czy miażdżyca.

Testosteron u kobiet

Chociaż ilość testosteronu w organizmie kobiety jest nieznaczna, spełnia on również istotną rolę. Sprowadza się ona głównie do metabolizmu tkanki kostnej. Wpływa on również na libido u kobiet, a również na ich nastój.

Przeczytaj też:http://www.kochamdbam.pl/nadzerka-szyjki-macicy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here