Rodzaje akcentów w Wielkiej Brytanii

0
1014
Rodzaje akcentów w Wielkiej Brytanii

Zjednoczone Królestwo jest krajem różnorodnym pod względem kultury i zamieszkującej na tym obszarze społeczności. W obrębie Wielkiej Brytanii użytkuje się więc wiele akcentów. Warto wiedzieć, czym wyróżnia się każdy z nich.

Walijski, gaelicki i szkocki

Akcenty te mają typowe cechy fonologiczne dla języków celtyckich – m.in. dźwięczne „r”, odpowiadające polskiemu „r” przedniojęzykowemu, którego nie słychać w tradycyjnej odmianie angielskiego online. Pomiędzy walijskim i szkockim dostrzec można kilka różnic, odnoszących się jednak do sfery leksykalnej.

West Country

Akcent ten odnosi się do języka celtyckiego, jakim jest kornwalijski. West Country w przeszłości współpracowało bowiem z Walią w obszarze handlowym, co doprowadziło do synergii obu sposobów intonacji. Na terytorium południowo-zachodniej Anglii wszystkie słowa artykułuje się jednakowo. Chcąc usłyszeć użytkownika charakterystycznego akcentu West Country, warto zapisać się na lekcje z native speakerem w szkole Lincoln.

Scouse

Intonacja ta pochodzi z Liverpoolu. Wpływ na sposób artykulacji miało sąsiedztwo portu przemysłowego z West Country. W XIX wieku w Liverpoolu mieszkali żeglarze z Europy, a także irlandzcy oraz walijscy imigranci. Bogactwo kulturowe i narodowościowe doprowadziło do ukształtowania się akcentu Scouse. Jego nazwa pochodzi od słowa „lobscouse”, oznaczającego rybną potrawę jednogarnkową jedzoną przez marynarzy i biednych mieszkańców Liverpoolu.

Yorkshire

Słuchając użytkownika tego akcentu, bardzo często odbiorca wypowiedzi ma wrażenie, iż mówiący nie artykułuje wszystkich spółgłosek i samogłosek. Yorkshire ma również słowa, których nie używa się poza tym regionem – „nowt”, „owt”, przy czym to pierwsze oznacza „nic”, a drugie „wszystko”. Dialekt stosowany na tym terenie jest trudny do zrozumienia nie tylko dla obcokrajowców, ale i Brytyjczyków. Bazuje on bowiem na staroangielskiej odmianie języka, która używana była w Średniowieczu.

W Wielkiej Brytanii użytkuje się wiele akcentów. Każdy z nich ma swoje niepowtarzalne cechy, choć wszystkie sposoby artykulacji wzajemnie na siebie oddziałują. Warto zapisać się na lekcje angielskiego online, by dokładnie poznać specyfikę brytyjskiej wymowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here