Jakie mogą być przyczyny problemów ze snem?

0
1246
przyczyny problemów ze snem

Masz kłopoty z zasypianiem? Często budzisz się w nocy? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów ze snem.

Zdrowy sen – ile godzin snu potrzebujemy?

Zdrowy sen jest podstawą do efektywnego funkcjonowania każdego dnia, ale również do dobrego samopoczucia oraz pełnej regeneracji po wysiłkach dnia codziennego – i nie chodzi tu jedynie o wysiłek fizyczny. Nie dziwi zatem fakt, że bardzo często zadawanym pytaniem jest to, ile godzin snu potrzebuje człowiek.

Choć przeprowadzono wiele badań na ten temat, odpowiedź nie jest wcale tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Na podstawie testów stwierdzono, że dorosły człowiek powinien w ciągu doby spać około 7-8 godzin. Mimo to mnóstwo osób wysypia się znacznie szybciej lub przeciwnie – do pełnej regeneracji potrzebuje znacznie dłuższego snu.

Można zatem przyjąć, że niezbędna ilość snu jest bardzo indywidualna. Z pewnością zależy od takich czynników jak wiek, stan psychofizyczny czy uprawiana aktywność fizyczna, nie ulega jednak wątpliwości, że na to ile godzin snu potrzebujemy wpływają nasze geny.

Problemy ze snem – skąd się biorą?

Problemy ze snem dotyczą coraz większej liczby osób. Warto mieć na uwadze, że kłopoty z zasypianiem czy budzenie się w nocy znacząco wpływają na jakoś snu samego w sobie, tym samym obniżając regenerację przed nadchodzącym dniem.

Za problemy ze snem często odpowiada stres. Jego źródła mogą być bardzo różne, ponadto każdy z nas wykazuje inną odporność na stres. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli dokucza ci stres i nie radzisz sobie z niektórymi kłopotami, zaśnięcie wieczorem będzie znacznie trudniejsze – co z kolei podwyższy twoją podatność na stres. Dlatego też warto wyeliminować stresory i niwelować efekty stresu, aby w ten sposób poprawić jakość swojego snu.

Źródłem kłopotów z zasypianiem może być także wiele innych czynników, z którymi uporasz się bez większych problemów. W XXI wieku smartfony czy przenośne komputery stały się podstawowym wyposażeniem każdego z nas. Należy jednak pamiętać, że urządzenia tego typu emitują światło, które zaburza naturalny rytm dobowy. Dlatego oglądanie filmu na laptopie przed snem lub przeglądanie mediów społecznościowych na telefonie może utrudnić ci zaśnięcie.

Często pomijanym powodem kłopotów ze snem jest również niewietrzenie sypialni. Każdy, kto miał kiedyś okazję spać na świeżym powietrzu, np. na kempingu podczas biwaku, wie, jak istotna jest jakość i temperatura powietrza. Jeżeli w sypialni panuje zaduch lub jest zbyt ciepło, występuje wysokie prawdopodobieństwo, że nie zaśniesz zbyt szybko lub sen nie będzie głęboki. Dlatego też koniecznie zadbaj o warunki, w jakich spędzasz noc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here