Jak wygląda organizacja chrzcin?

0
1417
Jak wygląda organizacja chrzcin

Chrzest jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu duchowym dziecka. Przy jego organizacji może pojawić się wiele pytań. Zobaczcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wybierz rodziców chrzestnych

Wybór chrzestnym jest ważnym krokiem w planowaniu chrztu. Chociaż byłoby wspaniale ofiarować ten zaszczyt swojemu najlepszemu przyjacielowi lub bliskiemu członkowi rodziny, jeśli nie podziela Twoich przekonań religijnych lub nie spełni kwalifikacji określonych przez Kościół, musisz poszukać kogoś innego.

Rodzicami chrzestnymi powinni być praktykujący katolicy. Mają bowiem pomóc dziecku w prowadzeniu pobożnego, chrześcijańskiego życia. 

Akt chrztu dziecka

Do przygotowania aktu chrztu dziecka wskazane są następujące dokumenty:

  • świadectwo urodzenia dziecka,
  • dokumenty tożsamości rodziców,
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
  • zaświadczenie z parafii, że dana osoba spełnia warunki bycia matką lub ojcem chrzestnym,
  • dane rodziców chrzestnych.

Jeśli rodzice nie są małżeństwem, ksiądz najprawdopodobniej poprosi o deklarację wychowania dziecka w wierze katolickiej. Jeżeli masz konkretne pytania dotyczące chrztu dziecka lub wymagań, koniecznie go o to zapytaj. Chociaż sakrament jest taki sam w każdym kościele katolickim, niektóre wymagania i przygotowania mogą się różnić w zależności od parafii.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która spełni poniższe warunki:

  • jest wystarczająco dojrzała, by pełnić to odpowiedzialne zadanie (ukończyła 16 lat),
  • przyjęła trzy sakramenty wtajemniczenia (chrzest, bierzmowanie i Eucharystii) i prowadzi życie zgodne z wiarą oraz zadaniami, jakie ma pełnić,
  • prawo nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego (nie została nałożona na niego kara kanoniczna),
  • nie jest rodzicem dziecka przyjmującego chrzest,
  • została wybrana przez rodziców/opiekunów dziecka,
  • jest katolikiem.

Jak wybrać szatkę do chrztu?

Biała szatka do chrztu ze sklepu Balumi jest bardzo elegancka. Symbolizuje niewinność i czystość. Może być pamiątką na całe życie. Szatka ze spersonalizowanym haftem zyskuje wartość sentymentalność. Zwykle umieszcza się na niej imiona dziecka oraz datę chrztu. Oprócz tego można ją ozdobić grafiką z gołębicą, Aniołem Stróżem lub Matką Boską z Dzieciątkiem.  Pamiętajmy, by zamówić ją wcześniej.

Zgodnie z tradycją szatkę kupuje matka chrzestna. Natomiast ojciec chrzestny jest odpowiedzialny za dostarczenie świecy na tę ceremonię. Warto jednak wcześniej ustalić tę kwestię z rodzicami dziecka. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Po ustaleniu terminu uroczystości nadszedł czas na wysłanie zaproszeń. Wysłanie zaproszeń jest zawsze w dobrym guście. Możesz też po prostu zadzwonić. Pamiętaj, by umieścić w zaproszeniu wszystkie ważne informacje. Możesz do niego dołączyć mapkę z dojazdem do kościoła. Napisz imię dziecka, datę i godzinę uroczystości, nazwę kościoła i adres oraz imiona chrzestnych. 

Jeśli organizujesz przyjęcie w lokalu, zwróć uwagę na to, by znajdował się blisko kościoła. Twoi goście chcą spędzić czas na świętowaniu, a nie na podróżach. Poproś członków rodziny, by przynieśli albumy ze zdjęciami. To świetna okazja, aby powspominać. Historia rodziny może być fascynująca. Wspaniale wzmacnia więzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here