Dieta ketogeniczna – czym się charakteryzuję?

0
408
Dieta ketogeniczna - na czym polega?

Dieta ketogeniczna to jeden ze sposobów odżywiania, który zakłada zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Jest korzystna nie tylko dla osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, ale także dla tych, którzy chorują na cukrzycę lub na nadciśnienie tętnicze. Na jakich zasadach dokładnie się opiera?

Jakie są zasady diety ketogenicznej?

W trakcie diety ketogenicznej należy zwiększyć ilość spożywanych tłuszczów, za to ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Przed jej rozpoczęciem warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, tylko wtedy będziemy wiedzieć czy jest ona dla nas odpowiednia i czy będzie skuteczna. Dieta ketogeniczna opiera się na spożyciu konkretnej ilości tłuszczów, białka oraz węglowodanów każdego dnia. Taka dieta jest rewolucją dla organizmu. W klasycznej diecie węglowodany są najważniejszym źródłem energii, w przypadku diety ketogenicznej tłuszcze odgrywają tą rolę.

Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?

Największą zaletą diety ketogenicznej jest to, że na początku jej stosowania czujemy się zdecydowanie lepiej, bardziej lekko, mamy przypływ energii, a nasz nastrój ulega poprawie. Głównym celem stosowania diety ketogenicznej jest utrata nadprogramowych kilogramów, czyli wynika z tego, że stosują ją najczęściej osoby borykające się z nadwagą i otyłością. Ale to nie jest tak, że tylko im jest zalecany taki rodzaj diety. Dieta ketogeniczna polecana jest osobom, które chorują na padaczkę, stwardnienie guzowate, zespół Dravet, zespół Retta, czy zespół Doose.

Dieta ketogeniczna jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku insulinooporności. Dzięki jej stosowaniu, dochodzi do uregulowania procesu wydzielania insuliny, zmniejszenia apetytu, redukcji obrzęków, czy pozbycia się dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Jakie wady ma dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna przez pierwsze 2-3 miesiące sprawia, że czujemy się lepiej. Jednak w późniejszym czasie nie jest już tak kolorowo. Może dojść do problemów ze strony układy trawiennego, wtedy nasze samopoczucie będzie gorsze. Może pojawić się zmęczenie, będziemy mieć ochotę na słodkie produkty, czy nasza koncentracja ulegnie pogorszeniu. Czemu tak się dzieje? Ponieważ spożywanie dużych ilości tłuszczów prowadzi do rozregulowania pracy jelit.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/na-czym-polega-dieta-ketogeniczna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here