Dezynfekcja jest ważna

0
1593
Dezynfekcja jest ważna

Na powierzchni skóry każdego z nas bytują tysiące, jak i nie nawet miliony drobnoustrojów. W przypadku kontaktu z żywnością czy też podczas zabiegów medycznych konieczne jest nie tylko dokładne umycie rąk, ale także ich dezynfekcja. Czasami wymagana jest nawet sterylizacja.

Czym w ogóle jest dezynfekcja?

Mycie rąk to nie to samo co ich dezynfekcja. Żadne mydło nie jest w stanie tak dobrze wyczyścić skórę, jak płyn dezynfekujący do rąk. Zadaniem dezynfekcji jest odkażenie powierzchni skóry, czyli zniszczenie wszelkiego typu drobnoustrojów na niej bytujących. Dotyczy to także ich przetrwalników. Jest to niezwykle ważne szczególnie w placówkach medycznych czy też lokalach gastronomicznych i hotelach.

Korzystanie z płynów dezynfekujących do rąk pozwala na uchronienie się przed groźnymi zakażeniami. Zachowywanie właściwości zasad higieny jest kwestią kluczową. O zakażenie jest bardzo łatwo, a stanowi one realne bezpieczeństwa nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia. Należy wobec tego zachować wszelkie środki ostrożności.

Dezynfekcja termiczna i chemiczno-termiczna

Do wyboru są trzy metody dezynfekcji. Pierwszą z nich jest dezynfekcja termiczna, z wykorzystaniem gorącej wody lub pary wodnej. Jest ona stosowana przede wszytki do odkażania odzieży i naczyń oraz wyposażenia medycznego.

Kolejną metodą jest dezynfekcja chemiczno-termiczna. W jej przypadku sięga się po środki chemiczne, które mają relatywnie małe stężenia. Jako, że w przypadku tego typu dezynfekcji temperatura nie przekracza 60 st. C, stosuje się ją do odkażania przedmiotów wrażliwych na działanie wysokich temperatur.

Dezynfekcja chemiczna

Dezynfekcja chemiczna wykorzystuje różne substancje. Płyn dezynfekujący do rąk ma w swoim skaldzie alkohol, który odkaża i stosunkowo szybko wyparowuje. Podczas chemicznej metody dezynfekcji wykorzystywane są także roztwory na bazie chloru, aldehydów czy pochodnych fenolu.

Czasami sięga się podczas dezynfekcji chemicznej po filtrację i promieniowanie UV. Nie są to jednak powszechnie stosowane metody. Filtracja okazuje się być skuteczna w przypadku neutralizacji wirusów, bakterii i grzybów z płynów ciepłochwiejnych. Z kolei za pomocą promieniowania UV możliwe jest wyjałowienie powietrza. Nie jest to jednak zbyt skuteczna metoda, gdyż promieniowanie UV nie penetruje dogłębnie dezynfekowanych przedmiotów ani też cieczy, przez co nie jest możliwe usunięcie wszystkich mikroorganizmów.

Płyn dezynfekujący do rąk znajdziesz w ofercie E-hihiena24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here