Czyszczenie obiektywu

0
1649
czyszczenie obiektywu

Czyszczenie obiektywu aparatu to niezbędny element pracy w zawodzie fotografa. Wszelkie zabrudzenia, plamy, smugi, drobinki kurzu czy pyłu nie pozostają przecież bez wpływu na ostateczny rezultat działań. Sporo osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, często po prostu przecierają tę część urządzenia chusteczką czy kawałkiem rękawa.

Tymczasem czyszczenie obiektywu wymaga więcej uwagi i oczywiście ostrożności – wspomniana metoda, praktykowana nadal przez masę ludzi, może przecież przyczynić się do pogorszenia stanu sprzętu, nieestetycznie zarysowując go. Niektórzy producenci wyraźnie ostrzegają swoich klientów przed tego typu praktykami. Jak więc robić to prawidłowo?

Czyszczenie obiektywu aparatu, choć bardzo ważne, nie wymaga wykonywania każdego dnia. Przesada może spowodować szybsze zużywanie i niszczenie soczewek. Jeden z najczęściej stosowanych przez fotografów sposobów wiąże się z wykorzystaniem płynu zawierającego alkohol. Doskonale usuwa on wszystkie plamy, zwłaszcza z tłuszczu, lub te, które powstały od palców. Jak wykonać czyszczenie obiektywu tą metodą? Najpierw musimy oczywiście zakupić płyn przeznaczony specjalnie do tego celu (żadne inne preparaty czy domowe środki nie są zalecane).

Następnie niewielką jego ilość nanosimy na szmatkę, a potem wycieramy soczewkę. Do tego bardzo dobrze nadają się ściereczki z odpowiedniego, miękkiego materiału (np. mikrofibry), które można stosować wiele razy, jednak po każdym użyciu należy je wyczyścić, by nie nanosiły zabrudzeń na szkło. Inną, dobrą opcją są też specjalne, papierowe chusteczki jednorazowego użytku, które doskonale usuwają brud i nie pozostawiają żadnych pyłów.

czysty obiektyw

Co ważne – nie są to klasyczne wersje higieniczne, stosowane na co dzień przez większość ludzi, ponieważ takie zupełnie nie nadają się do wycierania obiektywu aparatu. Bez względu na to, którą opcję się wybierze – ściereczkę czy jednorazową chusteczkę – zawsze trzeba pamiętać, by mieć ją przy sobie podczas fotografowania. Akcesoria te powinny być stałym elementem wyposażenia każdego profesjonalnego fotografa.

Kolejny patent na czyszczenie obiektywu to wykorzystanie w tym celu produktu w postaci gruszki, przypominającej tę, którą można zakupić w aptece. Przedmiot ten daje możliwość uzyskania silniejszego podmuchu powietrza, co z kolei idealnie sprawdza się, gdy trzeba pozbyć się ze szkła w aparacie rozmaitych pyłków czy drobinek kurzu. Gruszka to dobra metoda nie tylko na usuwanie zanieczyszczeń z obiektywu, ale także z innych elementów aparatu fotograficznego, a nawet drukarek, telefonów, kamer, tabletów, komputerów, laptopów (zwłaszcza klawiatury).

Inną opcją, która daje podobne efekty, jest specjalny pędzel, który pomaga pozbyć się piasku, kurzu, okruchów, żwirku. Jest to świetne rozwiązanie, które warto stosować zanim rozpocznie się czyszczenie obiektywu szmatką czy bibułką. Nieco bardziej funkcjonalną wersją jest produkt bardzo przypominający mazak lub pióro. Na jego dwóch końcówkach znajduje się włosie – z jednej strony większe, z drugiej mniejsze, jednak ważnym dodatkiem jest tu płyn czyszczący, która uaktywnia się po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niektóre wersje posiadają zamiast pędzelka miękką gąbkę. Tego rodzaju myjące pióro to bardzo wygodna i praktyczna forma mycia aparatu, do tego bardzo precyzyjna.

obiektywu

Tak naprawdę istnieje mnóstwo sposobów na czyszczenie obiektywu. Trzeba po prostu dobrać metodę odpowiednią do swoich potrzeb, rodzaju zabrudzenia czy typu sprzętu. Ważne jednak, aby wyrobić w sobie nawyk prawidłowego wycierania soczewek, jak również pozostałych części aparatu. Czyszczenie obiektywu wymaga użycia odpowiednich do tego akcesoriów, które można je zakupić w sklepach ze sprzętem fotograficznym. Wystarczy zatem udać się do punktu stacjonarnego i wybrać odpowiedni produkt, można również skorzystać z wygodnej formy zakupów w markecie internetowym.

W wielu miejscach dostępne są wręcz całe zestawy takich gadżetów dla fotografów. Nie trzeba wówczas kupować każdej rzeczy pojedynczo, co na pewno jest dużym ułatwieniem. Zestawy przedmiotów, za pomocą których wykonać można czyszczenie obiektywu, to również szansa na nieco bardziej atrakcyjną cenę.
Poza tym to dość praktyczna opcja – profesjonalny fotograf musi być przecież przygotowany na różne sytuacje, a zestaw rozmaitych elementów pozwala na usunięcie każdego typu plam, smug, brudu. Warto zatem prześledzić rozmaite oferty w sklepach lub na aukcjach internetowych. W ten sposób można zakupić naprawdę przydatne w pracy wyposażenie do czyszczenia obiektywów aparatu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here