Zdecydowania większość, rejestrowanych każdego dnia, samochodów w Polsce to te z tzw. “drugiej ręki”, czyli używane auta z rynku wtórnego. Lwia część pojazdów na polskich drogach, to te dość leciwe. Wielu Polaków nie może sobie pozwolić na samochód marzeń prosto z salonu i od najlepszego z dealerów.
Wielu jest też fanów zabytkowych czterech kółek. Jednym z problemów pojawiających się przy konserwacji samochodu jest kwestia czyszczenie reflektorów samochodowych. Często bagatelizowane zmartwienie w postaci zamglonych reflektorów, jest w rzeczywistości złożonym problemem wpływającym na nasze bezpieczeństwo na drodze, a w konsekwencji na zdrowie i życie.
Powodów, dla których należy czyścić reflektory jest wiele
Od kwestii natury estetycznej, przez zwyczajne zwiększanie przejrzystości szkła, która to natomiast wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Zamglone lub zarysowane reflektory mogą powodować oślepianie innych kierowców oraz obniżają zdolność reflektora do oświetlania drogi. Stąd też dość skrajne przypadki, kiedy samochody, których reflektory są zbyt mocno zamglone, mogą nie przejść badań w trakcie przeglądów rejestracyjnych. Rozwiązaniem tego problemu jest polerowanie reflektorów, które przywraca wcześniejsze właściwości reflektorom oraz ich pierwotne walory estetyczne.
Pojawia się jeszcze kwestia tego, dlaczego reflektory tracą swoje pierwotne cech, a przez co mogą wymagać rewaloryzacji. Wśród głównych przyczyn można wymienić np. sól używaną do posypywania dróg i chodników w trakcie zimy, promieniowanie UV czy różnego rodzaju uszkodzenia powstałe w sposób mechaniczny, przez uderzenia niedużych kamieni, patyków czy innych niedużych elementów rozsypanych na drodze. Wspomniane wyżej przyczyny, to powody matowienia szkła reflektora, ale matowieją równie często plastikowe fragmenty i inne elementy wewnątrz lampy, czego przyczyną jest głównie starzenie się i patynowania tych elementów.
Nieszczelności w obudowie mogą spowodować również zaparowanie reflektora od wnętrza, poprzez gromadzenie się w nim niewielkich ilości wody, która z łatwością przenika nawet przez najmniejsze nieszczelności. Dlatego też czyszczenie lamp powinno odbywać się w te bardziej suche i cieplejsze dni, ponieważ zagwarantuje to, że w procesie czyszczenia wnętrza lampy nie zostanie w niej wilgoć, która następnie wpływać będzie niekorzystnie na przejrzystość klosza lampy.
Czyszczenie reflektorów to niewątpliwie wariant znacznie bardziej ekonomiczny w porównaniu z jego wymianą, ponieważ cena takiego zabiegu jest o wiele niższa, ale też działanie takie posiada ogromny walor ekologiczny, gdyż nie generuje dużego i trudnego do recyklingowania odpadu. Co ciekawe w przypadku aut zabytkowych, które wciąż jeszcze jeżdżą po naszych drogach, nie generuje to potrzeby wymiany lampy na tę nieoryginalną.
Polerowanie reflektorów można uznać jednak za dość kosztowny wydatek w porównaniu do efektu jaki uzyskujemy, bo przecież można powiedzieć, że są to tylko lampy. Stąd też w internecie pojawia się wiele rozwiązań w stylu “zrób to sam”, które są rozwiązaniami niskobudżetowymi. Jednym z nich jest np. użycie pasty do zębów jako preparatu do czyszczenia szkła reflektora. Przecież tubka pasty to wydatek rzędu 5-7 zł. Jest to wariant mało skuteczny i zdecydowanie niekompleksowym.
Główny tego powodem jest fakt, że pasty możemy użyć do zmatowień powstałych od zewnątrz, ale nie tych od wewnętrznej strony lampy. Jest to też rozwiązanie umożliwiające przywrócenie przejrzystości, a nie likwidujące zarysowania. Nieprofesjonalne czyszczenie i stosowanie zbyt dużego nacisku z wykorzystaniem różnego typu urządzeń służących polerowaniu, może przyczynić się do uszkodzenia lampy, a w konsekwencji okaże się że oszczędność w tym wypadku jest raczej względna. Ponadto czyszczenie reflektorów przy użyciu profesjonalnych środków i urządzeń zabezpieczenia powierzchnię przed przyszłym matowieniem szkła reflektora.
Warto również wspomnieć, że czyszczenie reflektorów samochodowych, ma jedynie sens w przypadku niewielkich uszkodzeń czy zarysowań szklanej powłoki, nie wchodzi w grę jej sklejenie czy załatanie. Poważniejsze uszkodzenia zawsze powinny wiązać się z wymianą reflektora.
Stosowanie rozwiązań profesjonalnych, opartych o system renowacji reflektorów, wspartym dużym zasobem wiedzy w tej kwestii i nie bagatelizowanie złożoności procesu, jest najlepszym sposobem na zachowanie naszych reflektorów w satysfakcjonującej nas kondycji. Daje nam pewność, że sięgnęliśmy po najlepsze z dostępnych rozwiązań na rynku.