Frezarki CNC – operator idealny

0
470
Frezarki CNC

Dzisiaj ciężko znaleźć firmę zajmująca się produkcją, która nie korzysta z dobrodziejstwa cyfryzacji. Można oczywiście wskazać osoby, które zajmują się rękodziełem, ale zwykle zajmują oni jakąś niewielką niszę. Automatyczne narzędzia, takie jak frezarki CNC wymagają zatrudnienia operatora. Są oni przygotowani do bardzo wielu zadań.

Odpowiednie kwalifikacje

Osoba, która jest operatorem frezarki CNC musi przede wszystkim posiadać umiejętność pisania programu, który będzie zrozumiały dla samego narzędzia. W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia może to być wpisanie prostego programu, jak i wgranie trójwymiarowego modelu, na podstawie którego narzędzie będzie wykonywało swoja pracę.

Umiejętności te są o tyle uniwersalne, że nie tylko frezarki korzystają z takich rozwiązań. Różnego rodzaju drukarki oraz plotery również potrafią działać na podobnej zasadzie. Zmienia się jedynie sposób wykonywania podanego programu.

Gdy liczy się czas

Frezarka CNC wykonuje swoje zadanie z olbrzymią prędkością. Wykonywanie pracy z porównywalną prędkością jest niemal niemożliwe dla człowieka. Maszyna dokładnie wie jakie odległości musi zachować oraz jak głęboko zanurzyć wrzeciona – człowiek zawsze musi sprawdzać, czy wszystko przebiega tak, jak trzeba.

Zapewnić powtarzalność

Nietrudno wyobrazić sobie, że producent potrzebuje idealnego wykonania logo lub napisu. Wykorzystanie automatycznych narzędzi sprawia, że każdy element obrabiany jest w dokładnie taki sposób, jaki został zaplanowany.

Wszystko pod kontrolą

Element ludzki sprowadzony jest do kontrolowania pracy maszyny, Trzeba mieć na uwadze, że zawsze może dojść do jakiejś awarii, która spowodowana może być np. zakłóceniami lub skokiem napięcia albo po prostu uszkodzeniem mechanicznym. Trzeba mieć także na uwadze, że żeby urządzenia były tak precyzyjne, to trzeba je co jakiś czas kalibrować. Zachowanie prawidłowych konserwacji sprawi, że wszystko będzie przebiegało po myśli przedsiębiorcy przez bardzo długi czas.

Jeden za wszystkich

Dużą zaletą frezarek CNC jest niewielka potrzeba ingerencji ludzi. Oznacza to, że jedna osoba może nadzorować prace kilku lub nawet kilkunastu urządzeń i musi jedynie reagować gdy coś zaczyna odbiegać od normy

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here