Czym są badania prenatalne i jak wyglądają?

0
1586
Czym są badania prenatalne i jak wyglądają?

Nowoczesna medycyna pozwala na diagnozowanie stanu dziecka jeszcze w jego życiu płodowym przez badania prenatalne. Co warto o nich wiedzieć?

Kiedyś nie stosowano w ogóle badań prenatalnych. Dzisiaj są one powszechne, a niekiedy nawet obowiązkowe.

Czym dokładnie jest badanie prenatalne? Kiedy należy je wykonać? Badania prenatalne – jak wyglądają? Zapraszamy do sprawdzenia!

Badania prenatalne – co to jest?

Głównym celem badań prenatalnych robionych przed urodzeniem dziecka jest wykrycie wad wrodzonych oraz chorób, na przykład takich jak nieprawidłowości chromosomów, zespół Downa, wady cewy nerwowej, wady serca oraz ogólna kontrola stanu płodu i przebiegu ciąży.

Obecnie badania prenatalne wykonuje się z wykorzystaniem pełnej gamy metod. Można podzielić je na badania nieinwazyjne, które nie niosą ze sobą ryzyka dla dziecka, a także na badania inwazyjne, w przypadku których istnieje ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych, najczęściej w odsetku 2-5 proc.

Rodzaje badań prenatalnych:

• badania prenatalne nieinwazyjne – badanie USG, USG genetyczne, test PAPP-A, test podwójny, test potrójny, test NIFTY, test SANCO
• badania prenatalne inwazyjne – amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza, fetoskopia, biopsja trofoblastu

Badania prenatalne – jak wyglądają?

Gdy planowane są badania prenatalne jak wyglądają tego rodzaju zabiegi?

W przypadku badań nieinwazyjnych stosuje się główne metody bezbolesne, obrazowe, na przykład USG ciążowe oraz badania krwi kobiety ciężarnej.

Jeśli chodzi o inwazyjne badania prenatalne jak wyglądają zabiegi? Polegają one przede wszystkim na pobraniu odpowiednio materiałów z pęcherza płodowego czy z kosmówki płodu. Materiały pobierane są specjalnymi igłami pod kontrolą USG. Pobrane materiały następnie przekazywane są do dalszych badań.

Badania prenatalne – kiedy je wykonać?

Nieinwazyjne badanie prenatalne, na przykład USG, można wykonać u każdej kobiety. Aktualnie jest ono zalecane w trakcie I, II oraz III trymestru ciąży.

W niektórych przypadkach wskazane są jednak bardziej inwazyjne badania prenatalne kiedy warto je wykonać? Główne wskazania to wiek matki powyżej 35. roku życia, występowanie w rodzinie chorób genetycznych, wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą genetyczną, a także nieprawidłowe wyniki badań USG.

Ginekolog prowadzący ciążę lub inny specjalista wykona odpowiednie badania genetyczne kiedy są potrzebne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here