Badania diagnostyczne oczu – dlaczego takie ważne?

0
688

Oczy są jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie – i drugim, najbardziej skomplikowanym po mózgu. I choć wzrok nie jest absolutnie niezbędny do życia, to trudno byłoby nam sobie wyobrazić sobie życie bez niego. Dlatego tak ważne jest regularne diagnozowanie oczu pod kątem rozwoju zwyrodnień i chorób.

Większość chorób oczu rozwija się niemal niezauważalnie, a kiedy symptomy stają się odczuwalne, to choroba znajduje się w zaawansowanym, trudnym do wyleczenia stadium. Niestety, wciąż nie wiele osób ma w zwyczaju regularnie badać swoich oczu. Warto wiedzieć, że choroby oczu to nie tylko najpopularniejsza krótko- i dalekowzroczność, ale również o wiele bardziej skomplikowane i dalekosiężne w skutkach zaburzenia. Wśród nich można wymienić jaskrę, zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, męty ciała szklistego, zwyrodnienie siatkówki, retinopatia (cukrzycowa i barwnikowa), odwarstwienie siatkówki czy zapalenie spojówek. Tylko niektóre z nich dają na tyle wyraźne objawy, że możliwe jest samodzielne zdiagnozowanie jeszcze we wczesnym stadium. Tymczasem w przypadku jaskry czy neuropatii nerwów wzrokowych ważne jest wcześnie podjęcie działań – tylko wówczas udaje się zahamować lub spowolnić dalsze uszkodzenia nerwów i uratować wzrok.

Jak wyglądają badania i jak często je wykonywać?

Diagnostyczne badania wzroku są relatywnie proste i nie zajmują dużo czasu. Najczęściej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego stara się wyłapać wszelkie niepokojące sygnały ze strony narządu wzroku. Warto wówczas szczerze podzielić się wszystkimi dostrzeżonymi objawami – suchością, pogorszonym widzeniem w określonych okolicznościach, dyskomfortem, etc. Następnie lekarz sprawdza wzrok – pole i ostrość widzenia, zmierz ciśnienie wewnątrz gałkowe, przejrzy dno oka oraz dokona jego badania przedmiotowego – czyli wizualnie oceni jego stan, jak również przyjrzy się powiekom i oczodołom. Jeśli nie stwierdzi nieprawidłowości, to na tym najprawdopodobniej zakończy badanie. Powinno ono trwać nie dłużej niż 15 minut, czyli całkiem niewiele, jak na pewność, że z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie skieruje nas na bardziej szczegółowe badania lub samodzielnie je wykona (w zależności od istoty problemu, doświadczenia i posiadanego sprzętu). Takie rutynowe badania należy wykonywać raz w roku, ale jeśli masz jakieś schorzenia, to zapewne okulista poinformuje Cię o zalecanym terminie kolejnego badania. Jakkolwiek by nie było – warto pamiętać, że profilaktyka to podstawa, pozwalająca na długie cieszenie się świetnym wzrokiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here