Australijski Kangur – niezwykła złota moneta złota

0
792
Australijski Kangur

Złote monety cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, a mennice przygotowują ich niezwykłe projekty. Niektóre z nich śmiało można określić mianem kultowych. Amerykański Orzeł, austriacki Filharmonik… to nie wszystko. Poznaj Australijskiego Kangura!

Australijski Kangur – co to za moneta?

Australijski Kangur (Australian Kangaroo) to nazwa, którą jest określana złota moneta bulionowa wybijana przez mennicę Perth Mint. Po raz pierwszy ten numizmat pojawił się na rynku w 1989 roku, a jego kolejne edycje są wybijane co roku. Warto wiedzieć, że wcześniej na monecie bulionowej z Australii wybijano wizerunek samorodka złota, stąd wcześniejsza nazwa „Golden Nugget”.

Australijski Kangur to moneta bulionowa, która jest często porównywana z Chińską Pandą. Podobnie jak ta druga, australijski numizmat co roku odświeża design. Choć motywem przewodnim jest zgodnie z nazwą kangur, to każda edycja prezentuje jego nowy wizerunek. To sprawia, że Złote Kangury mają niezwykłą wartość artystyczną oraz kolekcjonerską.

Czym wyróżnia się Australijski Kangur

Pomimo że design tej monety zmienia się z roku na rok, to jej podstawowe parametry pozostają niezmienne. I tak:

  • na awersie nieustannie umieszczany jest wizerunek królowej Elżbiety II – ma to związek z faktem, iż Australia należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów,
  • moneta ma wartość nominalną i może być użyta jako standardowy środek płatniczy – dostępne są m.in. monety o wartości 15 i 100 dolarów australijskich;
  • na rewersie znajduje się wizerunek kangura, napis „Australian Kangaroo”, jak również informacja o roku wybicia oraz masie i próbie złota: zawsze jest to złoto próby 9999/10000. Masa zależy od wersji monety.

Warto podkreślić również, że te monety są wybijane w ścisłej limitacji, co wpływa na ich niepowtarzalność.

Jak zatem widać, Australijski Kangur to bardzo ciekawa moneta bulionowa o wysokich walorach kolekcjonerskich. Jeżeli szukasz innych artefaktów do swojej kolekcji, koniecznie zapoznaj się z zasobami Skarbnicy Narodowej, gdzie znajdziesz interesujące numizmaty ze złota, srebra i innych szlachetnych kruszców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here