Jak uporać się z bólem brodawek przy karmieniu piersią? Podpowiadamy!

0
1241
ból brodawek przy karmieniu piersią

Bolące brodawki to dość częsty problem młodych mam, szczególnie w początkowym okresie karmienia piersią. Odpowiednie postępowanie znacznie ułatwi Ci karmienie i sprawi, że będzie bezbolesne. Warto zastanowić się co zrobić, aby nie dopuścić do podrażnienia wrażliwych okolic lub jak złagodzić ból, gdy już się pojawi.

Sposoby na bolesne brodawki

Aby skutecznie załagodzić bolesność brodawek, powinnaś pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które pomogą Ci odpowiednio dbać o piersi.

  • Od razu po zakończeniu karmienia posmaruj brodawki swoim mlekiem i nie okrywaj ich aż do całkowitego wyschnięcia. Ta popularna metoda bardzo szybko przynosi oczekiwaną ulgę.
  • Obmywaj piersi przynajmniej raz dziennie w ciepłej wodzie. Podczas tej czynności możesz przemywać brodawki naparem z szałwii lub solą fizjologiczną.
  • Dostęp powietrza przyśpiesza gojenie drobnych ran, dlatego jeśli zmagasz się z podrażnieniami brodawek, postaraj się co najmniej raz dziennie poleżeć z odkrytymi piersiami.
  • Jeżeli używasz nakładek wchłaniających nadmiar pokarmu, nie zapominaj o ich częstym zmienianiu, ponieważ gdy będą wilgotne, mogą namnożyć się w nich bakterie, co nie sprzyja uszkodzonym gruczołom mlecznym.
  • W przypadku bardzo silnego bólu można rozważyć użycie laktatora, który pozwoli odpocząć piersiom na kilka godzin w ciągu dnia – szeroki wybór urządzeń można znaleźć na stronie Lansinoh.
  • W przypadku utrzymywania się problemu warto skonsultować się z lekarzem, w celu uzgodnienia bezpiecznej dawki środków przeciwbólowych.

Przyczyny bolących brodawek

Częstą przyczyną bolesności brodawek okazuje się karmienie złą techniką, dużo rzadziej winowajcą jest zastój pokarmu lub nieprawidłowy mechanizm ssania. Źródłem nadwrażliwości brodawki mogą być również problemy związane ze zmianami alergicznymi lub innymi dolegliwościami medycznymi. Jeśli bóle nie ustępują, warto zasięgnąć porady w najbliższej przychodni lekarskiej – nie warto ryzykować własnym zdrowiem!

Ból brodawek nie jest wyrokiem. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, możesz ulżyć sobie w codziennym karmieniu piersią – szczególnie polecamy tu używanie laktatora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here