Czy torbiele w piersiach bolą

0
1081
czy torbiele w piersiach bolą

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu chorób piersi. Rozmaite guzy i torbiele tworzą się w piersiach coraz większej ilości kobiet. Chorobom towarzyszy stres i strach. Kobiety zastanawiają się jak mogą sobie pomóc i przezwyciężyć chorobę. Na początku jednak warto zastanowić się skąd te choroby w ogóle się biorą. Ważne są oczywiście zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Genetyka w przypadku nowotworów piersi i jajników ma duże znaczenie.

Nie można jednak poddawać się i jeżeli nasza babcia, mama lub ciocia zachorowały, nie oznacza to, że my także na 100% będziemy chore. To jak to kierujemy naszym życiem również ma ogromne znaczenie. Możemy na przykład unikać niezdrowego stylu życia. Odżywiajmy się zdrowo i uprawiajmy aktywność fizyczną. Te dwa czynniki czyli zdrowa dieta i ruch, sport mają ogromne znaczenie.

Czy torbiele w piersiach bolą?

Raczej nie. Ginekolodzy potwierdzają, że każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonać badanie USG piersi. Najwięcej jednak diagnoz pochodzi stąd, że kobieta sama zauważyła problem w swojej piersi. Dlatego kobiety powinny raz w miesiącu samodzielnie badać swoje piersi. To one najlepiej wiedzą jak wyglądają ich piersi, jaką mają strukturę i czy zadziało się w nich coś niepokojącego. Oddziały onkologiczne pełne są młodych kobiet. Coraz więcej kobiet choruje w młodym wieku. Niestety wciąż w naszym kraju są problemy z profilaktyką.

Młoda kobieta często ma problem, aby dostać od ginekologa przyjmującego na NFZ skierowanie na USG piersi. Tymczasem to proste badanie potrafi wiele powiedzieć o stanie zdrowia piersi. Jednak trzeba wykonać je na własną rękę i za nie zapłacić. Takie badanie kosztuje zazwyczaj około 100 zł. Dla młodych kobiet może to być przeszkoda nie do pokonania. Kobiety zazwyczaj bardziej niż mężczyźni są zestresowane swoją chorobą nowotworową. Chcą jeszcze mieć czas aby wychować dzieci i doprowadzić je do dorosłości.

znak piersi

Lekarze powinni zatroszczyć się o to czy posiadają wystarczająco dużo empatii aby pracować z chorymi ludźmi. Nowotwory to coraz powszechniej występująca w społeczeństwie choroba. Zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jak i starszych. Choroba nie wybiera – może zachorować każdy niezależnie od wieku i stylu życia jaki prowadzi. Warto jednak mieć świadomość istnienia czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na określony rodzaj nowotworu. Warto wiedzieć, że na przykład picie krowiego mleka według wielu źródeł może wpływać na powstanie nowotworów jajników i piersi.

Z kolei aktywność fizyczna powstrzymuje rozwój nowotworów

Właściwości niektórych pokarmów czy ziół mogą opóźniać zachorowanie. Bardzo kontrowersyjnym badaniem jest mammografia, która zdaniem niektórych robi więcej szkód niż pożytku. Jednakże lekarze doceniają wartość mammografii i kierują niektóre kobiety na takie właśnie badanie. Zawsze trzeba zastanowić się i rozważyć korzyści i wady danego badania, plusy i minusy. Promieniowanie wynikające z mammografii nie jest obojętne dla ludzkiego zdrowia. Czasami jednak trzeba prześwietlić piersi w ten sposób.

Inne metody diagnostyczne mogą w określonych przypadkach po prostu nie zadziałać i nie przynieść określonych rezultatów, które pomogą postawić dobrą diagnozę i rozpocząć prawidłowe leczenie. Różne organizacje prowadzą badania przesiewowe, profilaktyczne. Warto korzystać z takich okazji i kiedy takie badania organizowane są w naszych miejscowościach, po prostu z nich skorzystać, wyjść z domu i wziąć udział w wybranej akcji, a przy okazji zazwyczaj bezpłatnie się przebadać. Pieniądze dla wielu ludzi są przeszkodą w podjęciu skutecznego leczenia.

torbiele w piersiach

Niektóre terapie nowotworowe, te najnowocześniejsze, najbardziej skuteczne, mają ceny wręcz zaporowe dla przeciętnego obywatela. Stąd pojawia się tak wiele apeli o pomoc i zbiórek pieniędzy. Zwykli ludzie pomagają innym zwykłym ludziom wyzdrowieć – taka postawa jest godna podziwu. Warto zrobić wszystko aby nie dopuścić do zachorowania ale kiedy choroba już nastąpi nie wolno wstydzić się prosić o pomoc i szukać dla siebie jak najlepszych możliwości wśród medycyny zarówno konwencjonalnej jak też alternatywnej.

Choroby piersi zbierają swoje żniwo. Wiele kobiet poprzez choroby piersi nie mogło w pełni cieszyć się życiem, wykorzystać go z całych sił. Dlatego tak ważne jest przypominać innym kobietom, naszym mamom, babciom, przyjaciółkom, że warto o siebie dbać i wykonywać profilaktyczne badania. Jeżeli choroba wykryta jest w porę, na wczesnym etapie rozwoju, jest praktycznie w pełni uleczalna.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here