Zabawki dla dzieci 0-4 lat

0
1765
Zabawki dla dzieci 0-4 lat

Zabawki wspomagają prawidłowy rozwój dziecka, dlatego nie może ich zabraknąć w otoczeniu malucha. Ważne jest jednak, aby były one dopasowane do wieku dziecka i odpowiadały na jego potrzeby. Dobrze dobrane zabawki trenują nowe umiejętności i utrwalają te już zdobyte.

Dla najmłodszych

Dzieci w wieku do trzech lat przeważnie muszą zdać się na wybór rodziców. W okolicy drugiego roku życia dziecko ma już pewne preferencje, np. woli klocki lub samochody dla dzieci. Tymi wskazówkami możemy kierować się przy kupni zabawek, pamiętając przy tym o edukacyjnym wymiarze każdego gadżetu. W tym wieku musimy skupić się na nauce chwytania, rozpoznawania faktur, dźwięków. Im młodsze dziecko, tym prostszą zabawkę powinno mieć, aby nie wprowadzać chaosu. Noworodek będzie zafascynowany prostymi figurami geometrycznymi. W tym wypadku wystarczy, że wydrukujemy na białej kartce czarne figury, np. koło, trójkąt, kwadrat. Dzieci z początku nie widzą zbyt dobrze, dlatego zwracają uwagę na silne akcenty w otoczeniu.

Niemowlęta

W miarę rozwoju możemy dodawać kolejne zabawki, które będą stymulowały kolejne zmysły. Tutaj sprawdzą się grzechotki połączone z gryzakiem. Zabawki powinny być łatwe do chwytania, dlatego muszą pasować do rączki dziecka. Dla siedzącego już maluszka możemy kupić książeczkę z fakturkami. W takiej książeczce zamiast zwykłych stron umieszczone są kawałki materiału, różnego rodzaju folie, dzięki którym dziecko może poznawać różne faktury.

Dwulatek

Dla dwulatka idealny jest duży sześcian w którym znajdują się różne przyciski i kołowrotki. Za pomocą takiej zabawki dziecko ćwiczy paluszki, co z kolei jest niezbędne do przyszłej nauki pisania w szkole.

Trzylatek

Trzylatek ma już swoje preferencje i może bawić się różnymi zabawkami. Przedszkolaki lubią samochody dla dzieci, piankowe puzzle (oby tylko nie były zbyt skomplikowane), a także znikopisy, na których mogą rysować bez ograniczeń.

Czterolatek

Czterolatek powinien uczyć się już alfabetu, poznawać proste działania matematyczne. W tym zadaniu pomogą liczmany, czy układanki ze słówkami i cyframi. Dziecko w tym wieku może już układać bardziej skomplikowane puzzle, które będą rozwijały u malucha cierpliwość i koncentrację. czterolatki również lubią samochody dla dzieci, czy zestawy naśladujące konkretne zawody (np. skrzynka mechanika, majsterkowicza, lekarza, kucharza). Świetnym pomysłem są również gry planszowe (dostosowane trudnością do wieku). Takie gry to również sposób na spędzenie z dzieckiem trochę więcej czasu wysokiej jakości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here