Skąd wziąć pomysł na działalność gospodarczą?

0
1425
Skąd wziąć pomysł na działalność gospodarczą?

Wiele osób marzy o otwarciu swojego biznesu. Możliwość zarabiania pieniędzy na własną rękę, bez konieczności zatrudniania się na etacie u kogoś innego, bywa niezwykle kusząca. Choć oczywiście samo założenie przedsiębiorstwa jest proste – wystarczy bowiem wypełnić wniosek i udać się z nim do urzędu – to o wiele trudniej przychodzi sam pomysł na działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że posiadanie własnej firmy, choć ma niewątpliwie wiele atutów, łączy się też z szeregiem obowiązków. Brak dochodów nie zwalnia przedsiębiorcy z opłacania np. składek na ubezpieczenie, które po dwóch latach działania firmy wynoszą ok. 1300 złotych miesięcznie. Dobry pomysł na działalność gospodarczą jest kluczową sprawą w odniesieniu sukcesu na rynku, mającą ogromne przełożenie również na kwestie finansowe.

Planując założenie firmy, warto uwzględnić kilka czynników. Pomysł na działalność gospodarczą wymaga wzięcia pod uwagę wielu istotnych kwestii. Niezbędne jest przede wszystkim przeanalizowanie rynku. Zakładanie szóstego salonu fryzjerskiego na jednym, niewielkim osiedlu, może nie przynieść oczekiwanych dochodów. Należy też zorientować się, czy jest popyt na daną usługę. Idealnym rozwiązaniem jest robienie tego, co sprawia największą przyjemność i zgodne jest z zainteresowaniami i pasjami. W biznesie jednak nie zawsze się to sprawdza. Często usługi związane z hobby – choć obiektywnie ciekawe – mogą nie znaleźć wielu nabywców.

Pomysł na działalność gospodarczą często wynika z chęci zarabiania pieniędzy w domu. W dobie technologii i internetu nie jest to trudne. Wiele osób zarabia online – przykładem są właściciele e-sklepów, artyści wykonujący rękodzieło (biżuteria, obrazy), copywriterzy, graficy komputerowi, księgowi, dziennikarze, montażyści, influencerzy i wiele innych. Na pewno część ludzi, którzy otwierają swoje firmy, korzysta z doświadczenia nabytego w poprzednim miejscu pracy. Wykonując dane czynności na etacie postanawiają przenieść je i zająć się robieniem tych samych lub podobnych rzeczy we własnym zakresie. Na pewno często przydaje się też tradycja rodzinna – pomysł na działalność niejednokrotnie wynika z tego, że wśród najbliższych osób ktoś pracuje na podobnym stanowisku. Rodzinne firmy nie są rzadkością – powstało w ten sposób wiele sklepów, restauracji, salonów fryzjerskich, gabinetów lekarskich, kancelarii prawnych, aptek itp. Bogate doświadczenie starszych pokoleń często jest bezcenne w osiąganiu sukcesu na rynku.

Pomysł na działalność gospodarczą w wielu wypadkach wynika również z wykształcenia. W ten sposób księgowy zakłada swoje biuro, lekarz – własną przychodnię, nauczyciel – przedszkole, a psycholog – prywatny gabinet. Przykładów jest oczywiście mnóstwo. Rzecz jasna nie w każdym przypadku kierunek wykształcenia jest dobrą opcją biznesową. Na pewno trzeba zastanowić się jednak, czy nie da się choć w pośredni sposób połączyć go z jakąś formą działalności gospodarczej. Na pewno zawsze należy jednak najpierw zbadać rynek i przekonać się, czy rzeczywiście jest zapotrzebowanie na dane usługi.

batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here