Przeprowadzasz się do Niemiec razem z dziećmi? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

0
1095
Przeprowadzasz się do Niemiec razem z dziećmi

Zmiana miejsca zamieszkania związana jest z wieloma sprawami do załatwienia. To nie tylko konieczność przewiezienia mienia do celu, ale również różne obowiązki formalne, o których trzeba wtedy pamiętać. Podpowiadamy, jak zorganizować przeprowadzkę do Niemiec razem z dziećmi!

Gdy planowana jest przeprowadzka do Niemiec razem z dziećmi, rodzice muszą przed wyjazdem zadbać o szereg obowiązków. Im szybciej zostaną zorganizowane wszystkie sprawy formalne, tym lepiej. O czym powinno się pamiętać przed wyjazdem? Oto najważniejsze formalności!

Dowód osobisty albo paszport

W Polsce na co dzień dokument tożsamości dziecka nie jest potrzebny. Właśnie dlatego większość dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie ma dowodu osobistego. Niektóre dzieci mają własny paszport – dotyczy to głównie maluchów podróżujących z rodzicami za granicę.

Przed wyjazdem do Niemiec warto wcześniej wyrobić dziecku dowód osobisty lub paszport, gdy nie ma ono żadnego dokumenty tożsamości. Jako że Niemcy należą do strefy Schengen, nie ma potrzeby posługiwania się paszportem – wystarczy sam dowód osobisty.

Dowód osobisty lub paszport można wyrobić w lokalnym urzędzie. Istnieje również możliwość prowadzenia formalności drogą elektroniczną przez platformę ePUAP.

Warto pamiętać o tym, że termin uzyskania dokumentów to najczęściej około 30 dni, dlatego wnioski należy złożyć z wyprzedzeniem.

Skrócony odpis aktu urodzenia

Następnie warto udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym można otrzymać skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Dokument ten będzie potrzebny między innymi podczas przeprowadzania spraw meldunkowych.

Najlepiej poprosić o przygotowanie odpisu wielojęzycznego. Gdy będzie to odpis w jeżyku polskim, w takim przypadku konieczne jest również jego przetłumaczenie. Przekład musi wykonać tłumacz przysięgły.

Dokumenty medyczne

W następnej kolejności konieczne jest przygotowanie dokumentów medycznych należących do dziecka. Gdy maluch choruje, należy zebrać jego wyniki badań, wypisy, a także inne pisma związane ze stanem zdrowia. Także warto zabrać kartę szczepień.

Warto również złożyć wniosek o przyznanie EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To karta, która pozwala na korzystanie z pomocy medycznej w krajach europejskich, gdy nie posiada się w nich ubezpieczenia zdrowotnego. Karta będzie przydatna wtedy, gdy rodzina nie może korzystać jeszcze ze świadczeń zdrowotnych w ramach niemieckiej kasy chorych.

Świadectwa szkolne

Gdy dziecko już się uczy, wówczas wraz z przeprowadzką konieczne będzie również przeniesienie go do nowej szkoły. W związku z tym rodzice muszą zebrać potrzebną dokumentację dotyczącą edukacji swojej pociechy.

Do przepisania dziecka do szkoły w Niemczech konieczne będą świadectwa szkolne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby przeprowadzka do Niemiec była całkowicie udana, konieczne jest również zorganizowanie jej pod kątem technicznym. Wszystko zależy od tego, jak dużo mienia zamierza się zabrać ze sobą do nowego lokum. Niektóre rodziny przeprowadzają się do innego kraju z całym swoim dobytkiem, natomiast inne tylko z najpotrzebniejszymi przedmiotami.

Przewóz mienia można zorganizować we własnym zakresie, na przykład wynająć samochód do przewozu ładunków. To niski koszt, lecz konieczne jest wtedy zajęcie się wynoszeniem i wnoszeniem mienia we własnym zakresie. Wygodniejsza opcja to zamówienie firmy przeprowadzkowej, która będzie mogła zająć się wszystkimi sprawami dotyczącymi właściwego zabezpieczenia oraz przewozu mienia.

Na stronie internetowej www.transportprzeprowadzki.com.pl można już teraz znaleźć wiele pomocnych porad dotyczących organizacji przeprowadzki za granicę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here