Pieluchy wielorazowe – ekologiczna alternatywa

0
1551

Pieluchy wielorazowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla rodziców, którzy cenią sobie oszczędność, ale przede wszystkim dla tych, którzy szukają ekologicznych rozwiązań współczesnych problemów. Jednym z najgłośniejszych ostatnimi czasy są przedmioty jednorazowe, takie jak na przykład patyczki do uszu, słomki czy reklamówki, lecz nie tylko one sprawiają problem przy gospodarowaniu odpadami.

Kolejną taką rzeczą są pieluchy jednokrotnego użytku, które nie tylko mogą stanowić problem przy ich utylizacji, ale również bardzo często zapychają kanalizację w budynku, gdy po prostu spuścimy je do toalety. Na szczęście mają one swój świetny, znany znacznie wcześniej zamiennik – pieluchy wielorazowe.

Szeroki wybór produktów wielorazowych – pieluchy EKO

Co prawda pieluchy wielorazowego użytku mogą nam kojarzyć się nieprzyjemnie, z szorstkimi pieluchami tetrowymi, jakich używali jeszcze nasi rodzice, jednak w XXI wieku producenci wyszli na przeciw naszym oczekiwaniom. Obecnie ekologiczne pieluszki wielorazowe produkowane są nie tylko z klasycznej bawełny (czyli znane nam już pieluszki tetrowe), ale również z flaneli, bambusa czy muślinu. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych wzorów otulaczy do pieluszek, dzięki czemu są ciekawsze dla oka, niż zwykła pielucha jednorazowego użytku.

Wybierając spośród bogatej oferty warto dowiedzieć się, czy konkretny produkt ma certyfikat bezpieczeństwa potwierdzający, że do produkcji nie użyto szkodliwych substancji i są one zupełnie bezpieczne dla naszego dziecka. Jakość wyrobu zależy w dużej mierze od uprawy oraz metod przetwarzania. Niestety niebezpieczne substancje zostały znalezione przez francuski sanepid w pieluchach jednorazowego użytku – jest to kolejny argument za używaniem alternatywnych rozwiązań.

W celu wyprania ekologicznej pieluszki możemy najpierw skropić otulacz i wkład roztworem olejku herbacianego, który ma właściwości antyseptyczne, a następnie wyprać w płynie do prania z dodatkiem substancji antybakteryjnej. Dzięki temu będą one czyste, a dzięki swojej trwałości zachowają swoje właściwości na długo.

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym typom pieluszek wielorazowych, które są dostępne na rynku, zaczynając od najpopularniejszych pieluch tetrowych. Pieluchy tetrowe wykonane są z bawełny, są tanie i delikatne, bardzo dobrze chłoną wilgoć i oddychają. Pieluszki flanelowe również wykonane są z bawełny.

Natomiast pieluszki bambusowe wykonane są z wiskozy bambusowej. Jest to włókno syntetyczne, które jednak dzięki naturalnym antybakteryjnym i antygrzybiczym właściwościom bambusa nie wymaga użycia pestycydów w procesie hodowli, dzięki czemu produkcja jest bardziej przyjazna naturze. Włókno bambusowe posiada również właściwości termoregulacyjne, w lecie odprowadza wilgoć od ciała, dzięki czemu daje uczucie chłodu, natomiast w zimie pochłania wilgoć z otoczenia i w ten sposób izolując skórę daje uczucie ciepła. Pieluszki muślinowe natomiast wykonane są w 100% z bawełny, z dwuwarstwowej tetry. Dzięki temu są delikatne, trwałe i oddychające.

Zastosowania pieluszek wielorazowych

Dzięki swoim właściwościom pieluszki wielorazowego użytku nadają się nie tylko do celów higienicznych. W sumie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy użyć ich do podłożenia pod główkę dziecka, jako przytulanka, co podczas spania da poczucie bezpieczeństwa, do wytarcia twarzy, do podłożenia, na przykład na kozetce u lekarza czy w wanience zamiast maty, do wytarcia dziecka po kąpieli zamiast ręcznika, czy także do przykrycia w ciepłe dni (jednak nie powinniśmy okrywać pieluchą wózka podczas spaceru, ponieważ wnętrze może się nagrzać przez brak przewiewu).

Dzięki szerokiej gamie zastosowań, a także dużej ilości dostępnych na rynku produktów, wybór pieluchy wielorazowej pozwoli nam nie tylko zapomnieć o pieluchach jednorazowych, ale również zadbać o inne aspekty naszego życia, takie jak zdrowie i ekologia.

Źródło: https://rodzinaeko.pl/pieluszki-wielorazowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here