Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

0
2672
Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u noworodka są wykwitem skórnym, który powstaje w wyniku zatkania kanalików potnych. Z tego powodu wynikają trudnościom z ujściem potu.

Powstawaniu potówek sprzyjają gorące i wilgotne pomieszczenia. Na szczęście ta tymczasowa i łagodna przypadłość skórna w postaci wysypki lub bąbli skórnych nie jest powodem do obaw. Dobrze jest jednak znać podstawowe informacje na jej temat, by pomóc maleństwu bezpiecznie przetrwać ten niekomfortowy czas.

Rodzaje potówek

Nieprawidłowe działanie kanalików potnych u niemowląt utrudnia odpływ potu przez skórę. Z tego powodu powstają pryszcze, bąble lub krostki u noworodka w miejscach najbardziej narażonych na pocenie. Są to skóra głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach stawowych.

Lekarze rozróżniają trzy rodzaje potówek:

  1. Zwykłe potówki u dzieci to zazwyczaj pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem.
  2. Potówki białe,wypełnione są płynem zmętnionym, a po zainfekowaniu płyn zmienia się w ropę.
  3. Potówki czerwone to czerwone grudki, które osiągają średnicę do 4 mm, towarzyszy im pęcherzyk i czerwona obwódka.

Skąd biorą się potówki?

Główną przyczyną występowania potówek może być nadmierna troskliwość rodziców, przegrzewanie dziecka, opatulanie, bądź też przeciwnie, niewłaściwa pielęgnacja, czyli za rzadkie kąpanie dzieci bądź stosowanie niewłaściwych dla wieku i skóry dziecka kosmetyków. Kolejną przyczyną może być zbyt długo utrzymująca się wysoka gorączka towarzysząca innym chorobom.

Jak zapobiegać potówkom?

Zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach, najlepiej 20-21 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie dojdzie do nadmiernego przegrzewania dziecka oraz ubieranie dzieci stosownie do warunków atmosferycznych jest ważnym sposobem zapobiegania potówkom u dzieci. Podczas upalnych dni mama i niemowlę powinni być podobnie lekko ubrani, dzięki czemu nie wystąpią niechciane krostki u noworodka.

Dla pewności można dziecko dodatkowo przykryć lekkim kocykiem ażurowym lub zwykłą pieluszką tetrową. Poza tym warto pamiętać, żeby zapewnić skórze maleństwa idealne warunki do oddychania. Najlepiej jest w tym celu stosować naturalne materiały, czyli bawełnę i len.

Jak leczyć potówki u dziecka?

Aby wykurować potówki u niemowlaka, należy przemywać skórę maleństwa kilka razy dziennie substancjami myjącymi i natłuszczającymi skórę, czyli tzw. emulgentami. Doskonałym sposobem na zredukowanie dolegliwości jest rozebranie maleństwa do naga i w ten sposób umożliwienie skórze swobodnego oddychania. Nie jest to konieczne, gdy rodzice stosują ubranka z naturalnych materiałów. W przypadku gorączki należy podać dzieciom preparaty obniżające temperaturę.

Czego nie należy robić w przypadku potówek?

Potówki u dzieci nie powinny być przecierane spirytusem ani wyciskane. Stosowane często w przeszłości kąpiele z nadmanganianem potasu wolno stosować tylko na wyłączne zalecenie lekarza. Gdy wystąpią potówki u niemowlaka, należy powstrzymać się od stosowania zwykłego mydła, które wysusza skórę. Niekorzystne jest również smarowanie skóry zwykłą oliwką, gdyż ta może nasilić zmiany skórne, oraz tłustym kremem, który utrudnia skórze oddychanie.

Czy potówki u niemowląt są powodem do obaw?

Na szczęście ta przypadłość skórna nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka. Nie towarzyszy im gorączka i znikają zazwyczaj samoistnie. Zdarza się jednak, że potówki u dzieci utrzymują się przez dłuższy czas. Konieczna jest wtedy wizyta u dermatologa.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here