Jak pokonać uczucie osłabienia w ciąży?

0
1953

Ciąża to wspaniały czas dla kobiety. Oczekiwanie na maluszka to zwykle nie tylko sama przyjemność. W trakcie ciąży mogą pojawiać się rozmaite dolegliwości, na przykład zmęczenie. Co zrobić, żeby je złagodzić i nie zaszkodzić zdrowiu maluszka?
Zmęczenie w ciąży pojawia się u wielu kobiet. Nie jest regułą, natomiast wynika ze kolei, które są w organizmie. W czasie ciąży można zobaczyć wzmocnienie częstości bicia serca i podniesienie poziomu tętna. Serce ciężarnej kobiety może przepompować chociażby 30-50% więcej krwi w czasu minuty aniżeli przed ciążą (1). Może tak się stać pod wpływem wysiłku sportowego, niekoniecznie wzmożonego. Umiarkowany ruch w trakcie ciąży jest jednak wskazany. Może to być na przykład spacer, basen lub joga dla osób w ciąży.

Zmęczenie w ciąży to zwykle stan normalny

Zmęczenie iż istnieć widocznym z objawów braku żelaza we krwi (anemia), zaburzeń tarczycy czy cukrzycy ciężarnych. Natomiast pojawia się, i to bardzo powszechnie, także u kobiet zdrowych, u których ciąża przebiega prawidłowo. Specjaliści twierdzą wręcz, że odczucie ciągłego przemęczenia to w ciąży normalny stan. Zmiany, które są bowiem w tym czasie w organizmie, umożliwiają dziecku zdrowy rozwój, choć u kobiety niebędącej w ciąży mogłyby być uznane za symptom poważnej choroby. Głównym winowajcą są hormony – za odczucie przemęczenia odpowiada przede wszystkim wzrost poziomu progesteronu. Na szczęście, stan ten nie jest groźny ani dla kobiety, ani dla dziecka, jednak „wszechogarniające lenistwo” może przyszłej mamie niezwykle skomplikować życie. Bo jak tu pracować, uczyć się, gdy myśli jeszcze błądzą wokół ciepłego łóżka?

Skąd bierze się brak energii w ciąży?

Utrzymujące się zmęczenie i senność mogą pojawić się już na początku ciąży. Ciążę można poznać również po następujących objawach:
•poranne wymioty i mdłości,
•brak miesiączki,
•parcie na mocz,
•niechęć do jedzenia pewnych pokarmów,
•podwyższenie temperatury ciała,
•powiększenie piersi.
Znużenie i brak energii w ciąży ma źródło w zmianach hormonalnych, szczególnie zwiększeniu poziomu progesteronu w organizmie. Ciężarna może czuć się słabo, po wstaniu z łóżka mieć zawroty głowy i być senność w ciągu dnia. Sygnały wydają się niejednokrotnie w pierwszym trymestrze ciąży.

co może oznaczać osłabienie w czasie ciąży

Jeśli czujesz zmęczenie, odpoczywaj

Nie jest przeróżnego wyjścia – musisz zaakceptować zmiany, które powstają w twoim systemie. Jeśli poczujesz zmęczenie, to odpocznij. Normalne obowiązki są ważne, natomiast najważniejsze jest twoje usposobienie, bo z niego w całej liczby zależy zdrowie dziecka. Jeśli pracujesz, wstań co pewny czas od biurka i pospaceruj – najlepiej wyjdź na dwór. Spróbuj tak przeorganizować dzień, aby znaleźć czas na chwilę odprężenia.

Czy w ciąży można pić kawę?

Chcąc przezwyciężyć zmęczenie, powszechnie sięgamy po kawę. W przypadku ciężarnych kobiet sprawa jest nieco trudniejsza: działanie kofeiny utrzymuje się dłużej w organizmie aniżeli u kobiety, która nie jest w ciąży. Zatem należy ograniczyć picie kawy. Ciężko jednak określić wielką liczba, nadającą się do spożycia przez kobiety w ciąży, ponieważ chce to m.in. od sposobu przyrządzania napoju. Filiżanka kawy parzona ma trochę mniej kofeiny (36-74 mg), natomiast ta z ekspresu zawiera blisko 100-150 mg. Zdaniem większości ekspertów, spożycie dziennej ilości kawy przez kobiety ciężarne nie winno przekroczyć 200 mg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here