Czym wyprać kanapę

0
896
czym wyprać kanapę

Wszyscy lubimy otaczać się pięknymi, czystymi wnętrzami, które cieszą nasze oko. Zadbane, wysprzątane pomieszczania odwdzięczają nam się nie tylko przyjemnym wyglądem, ale również pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Warto dbać o nasz dom z najwyższą starannością, by dobrze się w nim czuć i móc w pełni odpocząć od codziennych trosk w pracy, szkole czy na uczelni.

Niewątpliwie najważniejszymi meblami w naszym pokoju dziennym są kanapa, stolik kawowy i regały na książki. Ważne jest, aby w pokoju, w którym wypoczywamy na co dzień zachować czystość i porządek. Miło jest, gdy sięgając po ulubioną książkę z regału, kładziemy się na dokładnie wyczyszczonej i pachnącej kanapie. Nie tylko możemy wtedy poczytać ciekawą książkę, ale również dać odpocząć naszemu ciału, leżąc na czystej i miłej kanapie.

Kanapa podobnie jak dywan czy wykładzina zdobiące nasz pokój dzienny powinna być raz na jakiś czas dobrze wyczyszczona. O ile dywan czy wykładzinę odkurzamy co kilka dni i szorujemy je z plam, używając do tego specjalnego środka piorącego, o tyle często o kanapie po prostu zapominamy.
Szkoda, bo przez nasze roztargnienie zaniedbujemy najważniejszy mebel służący do naszego odpoczynku po ciężkim dniu. Kanapy często dużo szybciej się brudzą niż dywan lub wykładzina, szczególnie jeśli w naszym domu mieszkają zwierzaki albo małe dzieci. Zatem pojawia się tu pytanie „czym wyprać kanapę?”, aby była czysta i przyjemnie pachnąca?

Zanim odpowiemy na pytanie „czym wyprać kanapę?”, powinniśmy wiedzieć, że pranie kanapy musi być poprzedzone jej odkurzaniem. Regularne odkurzanie kanapy na pewno pomoże nam zachować mebel w dobrym stanie. Nie tylko pod względem czystości, ale również jakości. Częste odkurzanie kanapy opóźni jej starzenie, a co za tym idzie, nie będziemy musieli kupować nowej kanapy co roku.

Tak więc, zanim przystąpimy do prania kanapy, musimy dokładnie ją odkurzyć. Wszystkie zakamarki jej obicia muszą zostać bezwzględnie dokładnie odkurzone. Jeśli obicie zawiera elementy drewniane lub plastikowe, muszą one zostać wyczyszczone miękką ściereczką z użyciem specjalnego środka do powierzchni drewnianych lub plastikowych.

kanapa

Po gruntownym odkurzaniu czas na pranie kanapy. Prędzej czy później po usunięciu z niej kurzu, będziemy musieli zabrać się za jej pranie. Czym wyprać kanapę, aby uprzyjemniała nam naszą codzienność? I aby wszelkie zacieki po napojach, plamy po jedzeniu lub inne zabrudzenia dokonane przez nasze zwierzaki przestały nas straszyć? Pierwszym sposobem jest zastosowanie trzepaczki oraz dużego prześcieradła namoczonego wcześniej w delikatnym płynie do płukania tkanin. Prześcieradło nakładamy na kanapę i niezbyt mocnymi ruchami trzepiemy jej obicie. W taki sposób odświeżymy nasz mebel oraz sprawimy, że przez dłuższy czas kanapa będzie pięknie pachnieć.

Odświeżanie kanapy to tak naprawdę rozpoczęcie procesu jej prania. Czym wyprać kanapę, gdy samo odświeżanie jej nie wystarczy? Brzydkie i nieestetyczne plamy możemy usunąć za pomocą szamponu do dywanu naniesionego wilgotną gąbką lub ściereczką bezpośrednio na zabrudzenie.
Za pomocą gąbki lub ściereczki i szamponu tworzymy pianę, która powinna pomóc w walce z nieczystościami. Gdy jednak gąbeczka lub ściereczka będzie za słaba do usunięcia upartych zabrudzeń, możemy skorzystać ze szczoteczki z delikatnym włosiem. Masujemy szczoteczką pianę, rozprowadzając ją dokładnie na zanieczyszczeniu. Dzięki takiemu sposobowi powinniśmy w miarę szybko pozbyć się nawet najtrudniejszych w usunięciu plam.

A czym wyprać kanapę, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznego szamponu do dywanu?

Możemy udać się do naszej kuchni i użyć kwasku cytrynowego. Ten specyfik pomoże nam rozprawić się z zanieczyszczeniami równie dobrze, jak szampon do dywanu. Należy przygotować roztwór składający się z 10 gramów kwasku i połowy szklanki ciepłej wody.
Tak przygotowaną miksturą pocieraj plamy, zwłaszcza te po kawie, herbacie, maśle czy majonezie. Gdy kwasek wstępie usunie plamy, możesz dodatkowo przetrzeć plamy denaturatem. Alkohol pomoże pozbyć się uporczywych plam na wieki, zwłaszcza gdy są to plamy po tłustych potrawach.

salon

To nie wszystkie sposoby na pranie kanapy. Czym wyprać kanapę, gdy nie mamy powyższych składników służących jako odplamiacze do obicia kanapy albo gdy nie chcemy stosować domowych sposobów? Do pomocy w walce z upartymi plamami może stanąć odkurzacz piorący. To cudowne urządzenie z pewnością pozwoli nam jeszcze szybciej i sprawniej uporać się z wypraniem naszej kanapy, pozostawiając ją na długi czas czystą i pachnącą.

Gdy nie mamy odkurzacza piorącego lub nie mamy pieniędzy na jego zakup, możemy skorzystać z usług firm, które zajmują się praniem obić kanap. Koszt takiej usługi to zazwyczaj około 50 zł. Warto sprawdzić w Internecie czy czasem w naszej okolicy nie ma takiej firmy, która wyczyściłaby naszą kanapę. Wtedy możemy sami dopytać pracowników takiej firmy, czym wyprać kanapę, by była na długi czas w dobrej kondycji i mogła nam służyć przez następne lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here