Czym sprać długopis

0
968
długopisy

Nie ma nic bardziej irytującego, niż wyjęcie z pralki nowej bluzki lub jasnych spodni, na których pozostała uporczywa plama z tuszu. To uczucie zna chyba każdy, a już w szczególności rodzice małych dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki w pisaniu i rysowaniu. Jak zmyć plamy po długopisie z różnych powierzchni?

Czym sprać długopis z kanapy?

Skórzana lub skóropodobna kanapa jest dość trudna w pielęgnacji. Bardzo łatwo ją zniszczyć środkami czyszczącymi i nie można jej wyprać, tak jak sofy materiałowej. Najlepszym sposobem na usunięcie plamy po długopisie, będzie w tym wypadku przetarcie jej spirytusem salicylowym. Skuteczną substancją jest również zmywacz do paznokci, ale należy postępować z nim ostrożnie.

Warto najpierw wypróbować tę metodę w mniej widocznym miejscu, gdyż jeżeli kanapa była malowana, zmywacz może rozpuszczać niektóre farby. Popularnym sposobem jest również nałożenie na plamę kremu do golenia (nie należy mylić go z pianką lub żelem), pozostawienie na kilka minut, a następnie zmycie mokrą szmatką.

Usuwanie plam po tuszu z odzieży

Na usuwanie plam z odzieży jest wiele sposobów i każda gospodyni radzi sobie z nimi różnymi metodami. Warto wypróbować kilka, by wiedzieć, który działa najskuteczniej.

1. Sok z cytryny – plamę po długopisie należy obficie namoczyć sokiem z cytryny i pozostawić na ok 30-45 minut, a następnie ubranie wyprać w pralce. Sok powinien skutecznie rozpuścić tusz.

2. Alkohol – rozpuszcza on tusz i pozwala na wypłukanie go z tkaniny. Może to być wódka, spirytus lub np. perfum czy woda kolońska. Plamę należy zamoczyć w alkoholu lub obficie nim spryskać, a następnie przepłukać wodą. Należy zrobić to kilkukrotnie, do momentu, aż cały tusz zostanie wypłukany i nie pozostanie po nim śladu. Ważne jest, alby nie dopuścić do wyschnięcia alkoholu na ubraniu zabrudzonym tuszem, gdyż może on powiększyć plamę.

3. Szare mydło – jest to sposób najdelikatniejszy i doskonale nadaje się do odplamiania delikatnych ubrań. Plamę należy lekko zwilżyć wodą, a następnie pocierać szarym mydłem i pozostawić na kilka godzin. Czynność można powtórzyć kilka razy, by miejsce zabrudzenia nie zaschło, a stale było wilgotne. Następnie odzież pierzemy w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania.

sprać długopis

Usuwanie plam po tuszu ze stołu i podłogi

Jednym z najlepszych sposobów jest użycie pasty do zębów, która działa w podobny sposób, co mleczko czyszczące. Delikatne drobinki zawarte w paście, pomagają zetrzeć tusz. Sposób ten nie nadaje się do bardzo delikatnych powierzchni, gdyż może je zarysować.
W przypadku powierzchni szklanych oraz plastikowych, można spryskać je przy pomocy perfum pub polać czystym spirytusem, a następnie dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Czy można skutecznie zmyć długopis ze ściany?

Ściana jest jedną z najtrudniejszych do zmycia powierzchni, jeśli chodzi o plamy z tuszu. Dobrze jest zawsze podczas malowania, odlać odrobinę farby w słoiczek i pozostawić właśnie na takie wypadki, by móc zamalować trudne do zmycia plamy. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, można spróbować zmyć długopis za pomocą czystej wody. Jeśli woda nic nie da, można również użyć szmatki nasączonej spirytusem. Ważne jest, aby mokrą szmatkę przyciskać do plamy i tylko delikatnie poruszać, a nie przecierać i szorować, gdyż może to spowodować tylko rozmazanie jej na większą powierzchnię.

czym sprać długopis

W przypadku białych ścian można również spróbować użycie chloru lub jakiegokolwiek wybielacza do tkanin, który będzie pod ręką. Należy pamiętać, że z czasem ściany zaczynają blaknąć i pokrywać się kurzem, dlatego umycie jednego miejsca może spowodować miejscową zmianę odcienia farby. Jeśli wszystkie wymienione sposoby zawiodą, nie pozostaje nic innego, jak ponowne pomalowanie ścian. W przypadku pokoju dziecięcego, można również w miejsce plam przyklejać naklejki ścienne, które pozwolą zamaskować problem.

Zachowaj ostrożność!

Jeśli nie mamy pewności czy dany sposób nie będzie miał negatywnego wpływu na powierzchnię lub odzież, którą chcemy odplamić, warto zawsze wypróbować go w niewidocznym miejscu. Szczególnie eksperymentując z tak inwazyjnymi środkami jak spirytus salicylowy czy wybielacz, które mają dość silne działanie.

Zabezpiecz się na przyszłość!

Żeby uniknąć plam po długopisie, warto zakupić plastikowe podkładki dla dzieci, które zabezpieczą miejsca, w których maluch aktualnie pisze lub rysuje. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozlewaniu się, warto długopisy przechowywać w szczelnych, gumowych lub silikonowych piórnikach, przez które atrament nie zdoła przesiąknąć.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here