Czy polskie meble mogą się równać zagranicznym?

0
1343
Czy polskie meble mogą się równać zagranicznym?

Ludzkość już od początku swojego istnienia dążyła do poprawienia komfortu swojego życia. Stąd wynalazki, które coraz bardziej ułatwiały życie i wprowadzały innowacyjne rozwiązania. Poprzez tysiąclecia zaobserwować można jak zmieniały się materiały, technologie i style również w meblarstwie. Każda kolejna epoka starała się wprowadzić swoje formy i zdobnictwo, czym miała zapisać się na kartach historii.

Współcześnie istnieje wiele zagranicznych klasyków designu, które większość z nas choćby kojarzy, a duża część chciałaby posiadać je w swoim domu. Mowa tu między innymi o słynnych projektach Charles & Ray Eames: fotelu EPA RAR, krzesła EPC, niezwykle efektownym krześle Phanton Chair według projektu Verner Phanton, krześle Victoria Ghost od Philippe Starck i wielu innych. Są to przykłady jednych z wielu znamienitych projektów zagranicznych designerów.

Jednakże polskie meble i rodzimi projektanci nie ustępują w kreatywności zagranicy. Od dziesiątek lat produkowane są u nas meble charakteryzujące się wysoką jakością i trwałością, praktycznością oraz niebanalnym designem. Niegdyś krytykowane, meble z okresu PRL wracają obecnie do łask. Ich prosta, wręcz ascetyczna forma i jednocześnie solidność są powodem, dlaczego wiele osób poszukuje dawnych meblościanek i łączy je z powodzeniem z nowoczesnymi trendami. Podobny los spotyka stoliki, krzesła i fotele, a także, uznawane za niezwykle stylowe, komody i szafeczki. Takich mebli nie znajdziemy jednak w sklepie. Tutaj z pomocą przychodzą portale i fora ogłoszeniowe, sklepy sprzedające antyki i starocie, a także giełdy, gdzie kupić można polskie meble, zarówno te z minionej epoki, jak i zupełnie nowoczesne.

Współczesne polskie meblarstwo również ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Wielu zdolnych projektantów proponuje coraz to nowsze i bardziej odważne projekty. Niektóre z nich nawiązują do klasyki, podczas gdy inne są abstrakcyjne i futurystyczne. Na rynku wciąż pojawiają się nowi młodzi projektanci, tworzący niemal dzieła sztuki, dla których polskie meble to nie tylko przedmioty użytkowe. Dlatego projekty te zaskakują nie tylko formą, ale też materiałem, fakturą, niekiedy wielkością albo sposobem wykonania. Bardzo modny staje się również trend ekologiczny. Coraz więcej mebli powstaje z wykorzystaniem elementów pochodzących z recyclingu, przede wszystkim papieru lub plastiku. Cecha ta nie jest postrzegana przez klientów za wadę, a wręcz modnym staje się posiadanie mebla „dbającego o środowisko”. To wszystko oferują nam obecnie topowi polscy projektanci mebli. A co ważne, ich projekty kupić możemy w rozsianych w całym kraju wielu salonach sieciowych, a nie tylko w ich osobistych atelier.

Piękne wzornictwo, jakość wykonania, artystyczna nuta i łatwa dostępność sprawiają, że polskie meble są coraz popularniejsze nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Modnym staje się posiadanie mebli rodzimych projektantów, tym bardziej, że często niosą one z sobą również inne wartości np. dbałość o środowisko poprzez wtórne wykorzystanie surowca.

designsekcja.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here