Badania na serce, w których warto brać udział regularnie

0
2058
Badania na serce, w których warto brać udział regularnie

Podstawowa diagnostyka serca oraz układu krwionośnego jest łatwa, szybka i bezbolesna. Jakie badania na serce warto prowadzić regularnie?

Nieleczone schorzenia serca mogą być poważnym zagrożeniem dla życia pacjenta. Dzięki systematycznie prowadzonym badaniom tego narządu można jednak w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i zacząć odpowiednie leczenie.

Jakie badania na serce zalecane są przez kardiologów?

Badanie masy ciała

Schorzenia serca częściej dotykają osób, których masa ciała jest wyższa niż zalecana. Wobec tego już zwykła kontrola masy ciała będzie bardzo pomocna przy ocenie ryzyka chorób serca.

Gdy masa ciała jest zbyt duża, warto pomyśleć o odchudzaniu – zrzucenie nadmiaru kilogramów to większa ulga dla serca i całego organizmu.

Lipidogram

Lipidogram to badane, które wykonuje się z krwi. Jego celem jest oznaczenie poziomu lipidów, czyli tłuszczów w krwi na czczo. Lipidogram obejmuje badanie takich parametrów jak:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL
  • trójglicerydy

Podwyższone parametry wskazują na większe ryzyko chorób serca takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a także zawał serca.

Stężenie glukozy we krwi

Innym badaniem na serce jest pomiar stężenia glukozy we krwi. Badanie to na ogół kojarzy się z diagnostyką cukrzycy, ale również ono pozwala na ocenę ryzyka schorzeń serca.

Podwyższony poziom stężenia glukozy we krwi oznacza, że serce może być w niebezpieczeństwie.

EKG

Wykonuje się również takie badania na serce jak EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne.

Badanie to pozwala na dokonanie oceny pracy serca na podstawie jego elektrycznej aktywności. EKG prowadzone jest w takich wariantach jak:

  • podstawowe – spoczynkowe
  • wysiłkowe – test pod wpływem wysiłku
  • Holter – badanie przez 24 godziny
  • śródsercowe

Badanie elektrokardiograficzne jest badaniem bezbolesnym, prostym i łatwym w wykonaniu. Pozwala na dokładną ocenę pracy serca, między innymi w przypadku zaburzeń rytmu serca.

Zatem te proste badania wystarczą już do tego, aby ocenić kondycję serca – warto brać w nich udział regularnie już po 40. roku życia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here