Uzależnienie – czy warto iść na terapię?

0
571
Uzależnienie - czy warto iść na terapię?

Alkoholizm, uzależnienie od narkotyków i hazardu, zakupoholizm to jedne z uzależnień, które najczęściej dotykają społeczeństwo. Pokusy czekają na nas z każdej strony, dlatego przy niesprzyjających okolicznościach życiowych bardzo łatwo popaść w jeden ze złych nawyków. Uzależnienia mają podłoże fizyczne oraz psychiczne. I o ile wyleczenie uzależnienia fizycznego możliwe jest w niemal każdym przypadku przy użyciu leków lub innych sposobów. Jeżeli jednak chodzi o poradzenie sobie z problemem pod względem psychicznym, jest już o wiele trudniejsze. Pomocna jest tutaj terapia uzależnień. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Leczenie uzależnień – główny cel terapii

Uzależnienie od niemal czegokolwiek w dłuższej perspektywie prowadzi do negatywnych skutków. Zagadka pozostaje jedynie rozmiar spustoszenia, które po sobie pozostawi. Szczególnie niebezpieczne są uzależnienia od substancji psychoaktywnych, ponieważ są one bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia danej osoby oraz wszystkich bliskich w bezpośrednim otoczeniu. Leczenie uzależnień ma na celu pomoc pacjentom na dwóch poziomach: fizycznym oraz psychicznym. Detoks alkoholowy ma na celu wyeliminowanie fizycznej potrzeby sięgania po butelkę z wysokoprocentowym trunkiem. Zdecydowanie większy wpływ na skuteczną walkę z uzależnieniem mają jednak działania mające na celu poradzenie obie z psychologiczną podstawą uzależnienia. Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia wszystkim pacjentom profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie. Terapia obejmuje zajęcia w grupach oraz zajęcia indywidualne z terapeutami. Pacjenci otrzymują pomoc w odnalezieniu rzeczywistego powodu, dla którego sięgają po alkohol oraz w poradzeniu sobie z nim. Terapie pozwoliły tysiącom osób na poradzenie sobie z nawykiem picia alkoholu i powrocie do normalnego życia. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z terapii?

Dlaczego warto wybrać się na terapię?

Pierwszym krokiem do możliwości pokonania nałogu jest przyznanie przed samym sobą, że ma się do czynienia z prawdziwym problemem. Czasem taka decyzja może być spowodowana pomocą bliskich lub traumatycznym wydarzeniem, które pociągnęło za sobą duże konsekwencje, jak np. wyrzucenie z pracy. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o leczeniu. Warto się na nie decydować z pomocą terapii. Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia profesjonalną pomoc wszystkim swoim pacjentom. Mają oni możliwość przebywania w bezpiecznym środowisku i nawiązywać kontakt z osobami, które przeszły podobne problemy i obecnie starają się osiągnąć podobne cele – wyleczyć się z niezdrowego nawyku kompulsywnego uzależnienia. Zajęcia w grupach są wspólnym wsparciem oraz możliwością do pokonania własnych wewnętrznych demonów. Nie mniej istotna jest oczywiście pomoc profesjonalnych terapeutów. Oferują oni swoją pomoc w rozmowach oraz działaniach mających na celu pomoc pacjentowi w zrozumieniu tego, że wcale nie potrzebuje alkoholu do walki ze swoimi życiowymi zmaganiami. Najważniejszym powodem, dla którego warto udać się na terapię, jest jednak to, że pomoc w ośrodkach leczenia uzależnień naprawdę działa, a po wyjściu pacjenci powracają do normalnego stylu życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here