Jak dobrać osłony okienne do pokoju nastolatka?

0
834
Jak dobrać osłony okienne do pokoju nastolatka

Pokój nastolatka to teren, który powinien w całości spełniać wymagania jego lokatora. Dobór mebli, kolorów czy dodatków nie może być więc przypadkowy. Warto pamiętać o tej zasadzie również w przypadku doboru osłon okiennych, które oprócz swoich właściwości, muszą pełnić również funkcje dekoracyjne.

Światło naturalne w pokoju dziecka odgrywa ważną rolę. Ułatwia skupienie, pobudza mózg do większej aktywności i wpływa dobrze na jego samopoczucie. Dzięki temu natolatek jest w stanie z energią podołać wszystkim zadaniom, które na niego czekają. Mocne promienie słoneczne wpadające do pokoju mogą jednak powodować pewien dyskomfort. Nadmiernie nagrzewają pomieszczenie, odbijają się od ekranu komputera oraz blokują produkcję melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za spokojny sen. Większość nastolatków należy do nocnych marków, dla których późne pobudki są na porządku dziennym, zatem odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia z pewnością ułatwi im regenerację.

Na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy osłon okiennych do pokoju nastolatka?

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranych osłon, zwróćmy uwagę czy spełniają one również inne funkcje niż tylko ochrona przed słońcem. Nastolatek potrzebuje bowiem dużej dozy prywatności, dlatego rolety lub zasłony powinny skutecznie chronić jego przestrzeń przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub przechodniów. Ważny jest też materiał, z których zostały wykonane osłony. Z całą pewnością użyteczne będą te uszyte z tkanin, które łatwo można wyczyścić w domowych warunkach.

Uczeń do efektywnej nauki potrzebuje wygodnego biurka oraz dobrego oświetlenia. Oprócz lampki umieszczonej na blacie postarajmy się, aby przestrzeń do pracy została odpowiednio doświetlona również przez naturalne światło. Osłony umieszczone w oknach powinny umożliwiać dziecku swobodną regulację wpadających promieni, w zależności od tego, czy nauka odbywa się rano, czy późnym popołudniem.

Osłony okienne to również ważny element dekoracyjny. Ich kolor oraz wzór powinien więc współgrać z aranżacją całego pokoju. Jeśli gust naszego dziecka potrafi zmienić się kilka razy w ciągu roku, postawmy na tradycyjne i sprawdzone rozwiązania w neutralnych kolorach.

Jakie osłony okienne wybrać do pokoju dziecka?

Wraz z czasem, kiedy dziecko dorasta, pojawia się coraz większa potrzeba pokreślenia własnego indywidualizmu. Wybrane upodobania, kolory oraz styl zaczynają być komunikowane nie tylko w postaci ubioru, ale również doboru aranżacji własnego pokoju. Trudnym zadaniem rodzica jest pogodzenie tych dwóch kwestii: estetycznej i praktycznej. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc.

Rolety materiałowe

Tradycyjne rolety materiałowe to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością. Zapewniają one bowiem ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia, gwarantują prywatność oraz na tle innych możliwości, wyróżniają się stosunkowo niską ceną. Dzięki temu, bez przeszkód możemy wymieniać roletę za każdym razem, gdy zmieni się aranżacja reszty pokoju lub też gust naszego dziecka.

Ogromną zaletą tego rodzaju osłon jest również możliwość personalizacji. Przed zakupem warto dokładnie rozważyć wybór stopnia przejrzystości oraz rodzaj montażu. Modele bezinwazyjne doskonale sprawdzą się np. w mieszkaniach na wynajem, gdzie ingerencja w struktury ramy nie wchodzi w rachubę.

Rolety plisowane

Nowoczesne plisy powinny przypaść do gustu każdemu nastolatkowi. Ciekawa konstrukcja i materiał zwijany w formie harmonijki układają się w designerską całość. Podobnie jak w przypadku osłon materiałowych, rolety plisowane występują w szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do reszty pomieszczenia.

Decydując się na zakup tego rodzaju rolet, warto wybrać te, które rozwijają się dwukierunkowo. Dzięki temu z łatwością zasłonimy tylko wybrany fragment okna, nie zaciemniając przy tym całego pomieszczenia.

Rolety dzień i noc

Rolety składające się z naprzemiennie ułożonych pasów cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród architektów i dekoratorów wnętrz. Dlaczego? Konstrukcja rolet dzień i noc sprawia, że przesuwając względem siebie materiał wykonany z transparentnej siatki i zaciemniającej tkaniny, możemy kontrolować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia.

Ten rodzaj rolet, zwany też osłonami duo, wyróżnia się na tle innych rozwiązań nietypowym designem. Dzięki temu możemy zamontować je w całym domu – od kuchni po sypialnię czy pokój dziecięcy niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone.

Zasłony

Przyciemniające, transparentne czy całkowicie zaciemniające? Wybór zasłon jest równie szeroki co innych osłon okiennych. Jak dobrać odpowiednie do pokoju nastolatka?

Jeśli mają one stanowić jedyną osłonę, warto postawić na te, które będą wpuszczały do pomieszczenia zmiękczone, delikatne światło. Te przyciemniające będą co prawda lepiej chroniły przed wzorkiem sąsiadów i zadbają o mocniejszą izolację termiczną pomieszczenia, ale mogą sprawić, że w pokoju będzie zbyt ciemno, np. podczas nauki. W przypadku gdy zasłony stanowią funkcję dekoracyjną i występują w duecie z innymi osłonami, wybierzmy te mięsiste i zaciemniające, które zapewnią dziecku absolutną ciemność potrzebną podczas snu.

Osłony okienne do pokoju młodzieżowego – podsumowanie

Czy istnieją idealne osłony dla pokoju nastolatka? Z pewnością nie. Wybierając odpowiedni rodzaj, warto więc zwrócić uwagę, na upodabnia naszego dziecka oraz główny problem, który ma zostać przy okazji rozwiązany. Jeśli wyzwanie stanowi nadmierne nagrzewanie pokoju, postawmy na rolety przyciemniające, które będą stanowiły skuteczny termoizolator. W przypadku, gdy jedynym problem jest chęć zapewnienia prywatności, warto sięgnąć po lekkie zasłony czy rolety plisowane, które mogą zasłonić wybrany fragment okna.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here