Podstawowe parametry chwytaków do rur

0
732
Podstawowe parametry chwytaków do rur

W budownictwie i ogólnie ujętym przemyśle bardzo dużą popularnością cieszą się m.in. chwytaki do rur. Te proste, a zarazem bardzo funkcjonalne elementy mechaniczne składają się ze szczęk, mechanizmu zaciskowego, podkładek regulujących głębokość chwytu i specjalnego mechanizmu, za pomocą którego można łatwo wymieniać wspomniane szczęki.

Nośność maksymalna

Najważniejszym parametrem chwytaków do rur jest ich nośność maksymalna. Wartość ta zależy od konstrukcji mechanizmu zaciskowego, ale też od struktury szczęk. Im większą powierzchnię chwytu one zapewniają, tym większa nośność chwytaka. Należy też pamiętać, że aktualne przepisy zabraniają wykorzystania jego pełnej nośności.

Oznacza to, że jeśli wynosi ona 1500 kilogramów, to można za pomocą tegoż elementu chwytać rury o łącznej masie 1300 lub 1400 kilogramów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wypadnięcia transportowanego elementu, co na budowie (lub opcjonalnie hali) może mieć zgubne skutki dla pracującego personelu.

Łączna masa chwytaka

Kolejnym, ważnym parametrem, na podstawie którego można opisywać chwytaki do rur, jest ich łączna masa. W przypadku większości uchwytów jej wartość nie przekracza 90 – 100 kilogramów, aczkolwiek zdarzają się i takie uchwyty, które ważą nawet 120 – 130 kg. Są one przeznaczone do realizacji najcięższych i wymagających prac.

Dlaczego ów parametr jest aż tak ważny? Trzeba go uwzględnić przy obliczaniu maksymalnego ciężaru przenoszonego elementu. Jeśli dźwig lub suwnica wyróżnia się nośnością rzędu 1500 kg, to maksymalny ciężar rury nie może przekraczać 1300 kilogramów (plus 100 kilogramów dla uchwytu).

Szerokość szczęk

Ważnym parametrem definiującym możliwości chwytaków do rur jest szerokość ich szczęk. Zwykle waha się ona w granicach od 40 do nawet 50 cm. Jest ona wprost proporcjonalna zarówno do masy całego układu, jak również do siły jego chwytu. Dzięki temu rura jest transportowana w sposób stabilny i to nawet na duże odległości.

Podsumowując, chwytaki do rur to bardzo pomysłowe urządzenia mechaniczne, które nie wymagają doprowadzenia zasilania. Powyższe parametry mają bardzo istotny wpływ na ich pracę, gdyż to od nich zależy niezawodność i sprawność tego urządzenia. Warto to uwzględnić przy zakupie takich uchwytów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here