Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem

0
725
czy można sprzedać mieszkanie z kredytem

Sprzedaż mieszkania, na które został wzięty kredyt wynika z różnych sytuacji. Może to być problem finansowy, ale również niespodziewana konieczność zmiany miejsca zamieszkania np. z powodu pracy lub choroby członka rodziny. Wtedy pojawia się pytanie „Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?”.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem i jak to zrobić?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa, ale ważne jest aby szczegółowo przyjrzeć się wszystkim procedurom. Transakcja ta musi przebiegać zgodnie z określonymi w prawie oraz umowie wytycznymi.

I co dalej?

Pierwszym krokiem jest wystawienie ogłoszenia lub udanie się do biura nieruchomości. Należy pamiętać, aby w opisie ogłoszenia jasno ująć, jak wygląda sytuacja i czego oczekuje się od potencjalnego nabywcy. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na usługi agencji nieruchomości, mamy ułatwione zadanie.
Agencje bowiem zajmują się takimi przypadkami na co dzień, więc posiadają sporo doświadczenia. Fraza „mieszkanie z kredytem” zwykle budzi wątpliwości i lęk w nabywcy, dlatego warto przedstawić lokum od najlepszej strony, aby ogłoszenie zachęcało, a nie odstraszało kupców.

Kupiec znaleziony – finalna transakcja!

Kiedy już znajdziemy osobę chętną na zakup mieszkania, sprzedaż może przebiegać w sposób dwojaki, uzależniony od dogadania się obu stron.

1. Nabywca bierze na siebie kredyt – w tym wypadku, po sporządzeniu aktu notarialnego i zakończeniu transakcji, sprzedający otrzymuje od banku zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia, a kredyt zostaje przepisany na konto kupującego. Należy pamiętać, aby po otrzymaniu zaświadczenia, złożyć wniosek do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, aby na nasze miejsce został wpisany nowy właściciel mieszkania.

2. Drugi sposób jest szybki i łatwy dla obu stron. Kupujący zwyczajnie reguluje kwotę kredytu na odpowiednie konto bankowe, natomiast pozostałą część pieniędzy przekazuje sprzedającemu.

mieszkanie z kredytem

Jednorazowa spłata kredytu – ważny zapis!

Aby sprzedać mieszkanie przy jednorazowej spłacie kredytu, wymagane jest, aby w umowie kredytowej bank zezwalał na taki krok. W momencie, kiedy umowa kredytowa nie obejmuje jednorazowej spłaty wysokiej kwoty, pozostaje nam tylko przepisanie kredytu na konto kupującego. Jest to o tyle trudne, gdyż nie zawsze kupujący chcą wiązać się wieloletnimi kredytami.

Trudności i komplikacje w sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym:

1. Jedną z najczęstszych komplikacji są obawy i niepewność potencjalnych kupców. Zwykle doszukują się oni w takich ogłoszeniach ukrytych kruczków i oszustwa, przez co transakcja może przedłużać się, dopóki dana osoba nie skonsultuje kupna mieszkania z kredytem np. z doradcą prawnym.

2. Rezygnacja z kupna mieszkania, właśnie z powodu wyżej wymienionych obaw również jest częsta. W przypadku, kiedy kupujący obiecuje podpisanie umowy i zwleka z tym tygodniami, warto sporządzić umowę przedwstępna na zasadzie zaliczki, aby mieć pewność, że kupujący nie zostawi nas na lodzie. Nie należy zgadzać się na trzymanie mieszkania dla kogoś, kto wymaga kilku tygodni czasu do namysłu, gdyż można w tym czasie stracić wielu kupców.

3. Problemy ze spłatą kredytu w banku. Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, niektóre umowy nie zezwalają na jednorazową spłatę całego kredytu, dlatego kupujący musiałby zgodzić się na jego przepisanie i systematyczne spłacanie do końca wyznaczonego terminu. Zarówno wysokość rat kredytu, jak i okres jego płatności nie zawsze jest korzystny dla osoby kupującej, toteż trudniej jest znaleźć odpowiedniego kupca.

mieszkanie

4. Komplikacje prawne wynikające z niedoświadczenia. W przypadku, jeżeli pierwszy raz w życiu mamy do czynienia ze sprzedażą mieszkania z kredytem, najlepiej jest wspomóc się doradztwem prawnika lub powierzyć sprzedaż doświadczonemu w tym temacie biurze nieruchomości.
Szukając w internecie odpowiedzi na pytanie czy można sprzedać mieszkanie z kredytem i jak to zrobić można znaleźć wiele nierzetelnych informacji, które tylko narażą obie strony na niepotrzebny stres. By mieć pewność, że transakcja przebiegnie zgodnie z prawem i będzie bezpieczna zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego, wynajęcie agencji nieruchomości lub skorzystanie z porad prawnika jest najlepszym wyjściem.

Należy pamiętać, iż sprzedaż mieszkania z kredytem jest trudniejsza niż tradycyjna, dlatego dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i nie zaniżać zbyt drastycznie ceny mieszkania, tylko dlatego, aby trafić do większej ilości kupców. Chętnych na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym będzie więcej, jeśli sami dobrze je zareklamujemy w sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here