Mąka ziemniaczana to jeden z popularniejszych składników w polskiej kuchni. Oprócz tradycyjnego krochmalu wykorzystywanego od lat, świetnie sprawdza się jako zagęszczacz potraw w codziennych daniach.
Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną, gdy braknie jej w trakcie gotowania?
Mąka ziemniaczana to produkt różny od coraz powszechniejszej skrobi ziemniaczanej. Tę pierwszą wytwarza się z gotowanych w całości ziemniaków, które tuż po ostygnięciu mieli się razem z mundurkiem, czyli skórką. Od skrobi różni ją także konsystencja. Mąka ziemniaczana jest żółta i cięższa, w niczym nie przypomina białego pyłu, a zakres jej zastosowania w kuchni jest o wiele większy. Właściwości mąki ziemniaczanej doceniane są szczególnie na Śląsku.
Ziemniaczana mąka to podstawowy składnik tradycyjnych klusek śląskich, których puchatość i galaretowatą konsystencję gospodynie osiągają właśnie dzięki mące ziemniaczanej. Nieoceniona w lekkostrawnych dietach, bogatych w potas, magnez błonnik i łatwo przyswajalne węglowodany, sprawdza się u osób cierpiących na celiakię oraz w modnych obecnie dietach wykluczających gluten. Warto podsypać nią tradycyjny, mięsny gulasz, zmiksowaną zupę gdy wyjdzie zbyt wodnista lub użyć w trakcie przygotowywania słodkich deserów.
Coraz więcej gospodyń i mam ceniących zdrową kuchnię wykorzystuje ją do przygotowania budyniów i pozbawionych konserwantów domowych kisieli. Świetnie zagęszcza też domowe ciasta typu sernik, sprawdza się także jako składnik domowego biszkopta. Dlatego obecność mąki ziemniaczanej w kuchennej szufladzie ratuje wiele potraw gdy ich konsystencja nie jest zadowalająca. Trudna do dostania na przykład w Wielkiej Brytanii, w Polsce także nie należy do tanich produktów.
Co zatem robić gdy gulasz podchodzi wodą, a mąka ziemniaczana akurat się skończyła? Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną, by zagęścić obiad? Najprostszym i najzdrowszym rozwiązaniem będzie zrobienie mąki ziemniaczanej samemu. Jeśli czas na to pozwala, a w domu mamy akurat kilka surowych ziemniaków – nic prostszego. Wystarczy ugotować w całości ziemniaki w mundurkach, poczekać aż lekko ostygną i przepuścić przez młynek. Z siedemdziesięciu gram gotowanych ziemniaków uzyskać można jedną stołową łyżkę gotowej mąki.
Jeśli jednak zapomnieliśmy kupić ziemniaki, a gotujący obiad paruje na gazie, warto uciec się do prostszych rozwiązań. Dobrym i zdrowym rozwiązaniem w przypadku ciężkich sosów i zawiesistych gulaszów będzie kromka razowego chleba. Pokrojona w kostkę i wrzucona do sosu nada mu gęstości i uszlachetni smak. Z braku alternatyw można tez sięgnąć po zwykłą mąkę pszenną lub tortową, choć z przyczyn zdrowotnych lepiej poszukać innych zamienników. Mąka orkiszowa, ryżowa czy skrobia kukurydziana lub z mączka chleba świętojańskiego będzie zdrowszą alternatywą.
Czym można zastąpić mąkę ziemniaczaną w przypadku domowych deserów?
Tradycyjne wypieki wystarczy uszlachetnić łyżka gorzkiego kakao. Nada aromat i ciemny kolor naszym wypiekom. Do słodkich ciast i kremów wystarczy użyć sypkiego budyniu zakupionego w proszku. W większości gotowych produktów tego typu, mąka ziemniaczana jest jednym ze składników. Jeśli jednak postanowiliśmy przyrządzić właśnie domowy budyń, jako zastępnika mąki ziemniaczanej wystarczy użyć żółtka z jaja kurzego. I wreszcie – mąkę ziemniaczaną można zamienić na skrobię. Tę drugą równie łatwo pozyskać domowym sposobem, jeżeli tylko mamy pod ręką kilka surowych ziemniaków.
Nie trzeba ich gotować, skrobia jest na przykład produktem ubocznym w trakcie przygotowywania placków ziemniaczanych. Surowe, rozdrobnione lub starte ziemniaki po odcedzeniu zostawiają charakterystyczną krochmalową maź, która po wysuszeniu szarzeje i staje się właśnie skrobią ziemniaczaną. Zaletą tak wygenerowanego proszku jest jego bezwonność i brak smaku. Biały lekki pył dodany do potraw nie zmienia ich smaku. Dlatego skrobią warto zastąpić mąkę ziemniaczaną w przypadku słodkich deserów i wypieków.
Charakterystyczny, ziemniaczany posmak wyczuwalny w przypadku maki ziemniaczanej nie będzie przeszkadzał nawet najbardziej wyczulonym podniebieniom. skrobia jest także łatwo dostępna w powszechnej sprzedaży. Jako produkt przypomina na przykład mąkę kukurydzianą.
A kiedy znudzi nam się już gotowanie warto użyć odziemniaczanych składników i wykorzystać je w zabawie z dziećmi. W połączeniu z wodą, mąka z ziemniaka zamieni się ciecz zwaną powszechnie nieniutonowską, która z dodatkiem farbek i innych kolorujących składników świetnie sprawdzi się w trakcie edukacyjnych zabaw z najmłodszymi.