Jak usunąć kleszcza.

0
1393
Jak usunąć kleszcza.

Każdego roku dowiadujemy się z mediów, że rozpoczął się sezon kleszczowy. Ocieplenie klimatu i przerwany łańcuch pokarmowy w przyrodzie powoduje, że jest ich coraz więcej. Występują już nie tylko w lasach, ale również parkach, skwerach i ogrodach zoologicznych. Największym problemem jest to, że małe pajęczaki przenoszą bardzo niebezpieczne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. O ile na pierwszą z nich możemy się zaczepić, to na boreliozę jeszcze szczepionki nie wynaleziono. Musimy pamiętać, że choroby powodują także szereg powikłań, z którymi możemy zmagać się do końca życia.

Najprostszym sposobem na uniknięcie kontaktu z kleszczami jest odpowiednie zabezpieczenie skóry dostępnymi na rynku chemicznymi środkami lub pokusić się o samodzielne przygotowanie mieszanki z olejkami eterycznymi, którą potem zaaplikujemy na skórę.

W przypadku, gdy kleszcz przyczepi się do naszej skóry musimy go jak najszybciej usunąć. Nie należy panikować, ani jechać do szpitala na ostry dyżur. Z łatwością poradzimy sobie sami, więc warto wcześniej zaopatrzyć się w aptece w najwygodniejsze dla nas narzędzie.

Poniżej dowiecie się jak usunąć kleszcza w szybki i bezpieczny sposób. Najpopularniejszym narzędziem jest pęseta. Może być to zwykła prosta pęseta lub specjalnie zakrzywiona. Trzymając pionowo naszą pęsetę chwytamy kleszcza u jego podstawy (nigdy nie łapiemy za odwłok) i jednostajnym, spokojnym ruchem ciągniemy w górę, tak by kleszcz w całości wyszedł. Nie kręcimy pęsetą w żadną ze stron, jak również nie smarujemy kleszcza margaryną miodem, alkoholem czy innymi substancjami. Ponieważ kleszcz oddycha przez specjalne otwory w odwłoku, możemy je zatkać i kleszcz wypuści wszystkie szkodliwe substancje do naszego organizmu. Należy także pamiętać, że wykręcając możemy urwać kleszcza i część jego ciała zostanie w naszej skórze, co również prowadzi do niepotrzebnych powikłań. Możemy także wypróbować pęsetę z pętelką, którą zaczepiamy kleszcza przy skórze i wyciągamy, lub próżniową pompkę, która wysysa pajęczaka. Na koniec miejsce po usunięciu kleszcza musimy zdezynfekować wodą utlenioną lub innym środkiem dezynfekującym oraz przez kolejnych kilka dni obserwować miejsce ukąszenia.

sfora.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here