Czym wyczyścić aluminium

0
2955
aluminium

Każdy z nas ma w domu wiele elementów zrobionych z aluminium.
Po dłuższym okresie użytkowania to tworzywo bardzo się brudzi co odbiera mu blask i dawną świetność.
Najwięcej elementów wykonanych z tego tworzywa możemy znaleźć w naszej kuchni, a co najciekawsze to i w kuchni każdego z nas znajdziemy produkty to wyczyszczenia aluminium.

Nie musimy kupować drogich specyfików w celu wyczyszczenia tego tworzywa, które częściej mimo, że są drogie radzą sobie o wiele gorzej niż mieszanki przygotowane z produktów spożywczych, które codziennie w kuchni używamy.
Pierwszym sposobem jest użycie sody oczyszczonej zmieszanej z wodą utlenioną. Soda oczyszczona nie tylko nadaję się świetnie do wyczyszczenia aluminiowych elementów, ale także z powodzeniem można nią wyczyścić srebrną biżuterię.

Do przygotowania pasty przygotujmy jedna łyżkę sody oczyszczonej zmieszaną z 2 łyżkami wody utlenionej. Nałożoną pastę nakładamy na zabrudzony element. Jeśli chcemy wyczyścić większą powierzchnię np naczynie, należy wlać do niego wodę utlenioną i dodać do tego sodę. Następnie wyszorować zabrudzenie szczotką, albo szorstką częścią gąbki.
Musimy jednak pamiętać, że tworzywo aluminiowe bardzo szybko reaguję z sodą oczyszczoną więc musimy używać jej w umiarkowanych ilościach i jak aby jak najkrótszy czas soda musi się znajdować na aluminiowym elemencie.

Po wyszorowaniu zabrudzenia należy umyć produkt pod bieżącą wodą.
Kolejnym środkiem, który możemy stworzyć w domu jako czyścidło do aluminium jest kwasek cytrynowy zmieszany z cytryną. Jeśli boimy się pierwszej metody ze względu na powstanie plam w interakcji sody z aluminium to ta metoda będzie idealna ponieważ jest zdecydowanie delikatniejsza.

spawacz

Jedną łyżkę soku z cytryny mieszamy z jedną łyżką kwasku cytrynowego. Następnie mieszankę nakładamy na szczoteczkę do zębów ( której już nie będziemy używać ) i polerujemy zabrudzenie.
Metoda sprawdzi się świetnie do czyszczenia małych plam i niewielkich powierzchni.
Po zakończonej pracy należy dokładnie wypłukać przedmiot, który wcześniej czyściliśmy pod ciepłą wodą.

Następny świetny sposób, aby wyczyścić aluminium jest przygotowanie pasty.
Będziemy potrzebować mąki, soli i octu. Musimy składniki wymieszać w proporcjach 1 łyżka każdego składnika po czym wymieszać je aż powstanie gładka pasta, którą nakładamy na zabrudzenie i zostawiamy na od 30 minut do godziny. Możemy odsunąć pastę z zabrudzenia po upływie minimalnego czasu i sprawdzić czy zabrudzenie staje się mniej widoczne. Jeśli nie, nałożyć pastę z powrotem na kolejne pół godziny.

Po upływie godziny musimy wyszorować zabrudzony produkt szczoteczką bądź gąbką o szorstkiej teksturze i na koniec umyć go dokładnie ciepłą wodą.
Kolejnym ze sposobów jest użycie ketchupu, który większość z nas ma w swoim domu.
Ten produkt jako czyścidło sprawdza się świetnie szczególnie do czyszczenia garnków i przyborów kuchennych.
Nakładamy naszą pastę pomidorową na zabrudzenie na około 40 minut po czym miękką ściereczką polerujemy zabrudzenie. Na koniec dokładnie myjemy naczynie czy kuchenny przyrząd w zależności co było przez nas czyszczone.

Kolejny sposób to wymieszanie wody z octem.

Ocet świetnie usuwa zabrudzenia z tłuszczów czy różnego rodzaju olejów także z powodzeniem można go użyć do czyszczenia akcesoriów kuchennych.
Musimy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcjach na 2 łyżki wody, 1 łyżka octu. Następnie nasączyć gąbkę powstałą mieszanką i najpierw przykładając do zabrudzenia dłuższą chwilę wyczyścić plamy.
Po zakończonym czyszczeniu musimy umyć naczynie w czystej wodzie.
Dla ludzi, którym przeszkadza zapach octu z wodą kolejny sposób będzie najlepszy więc czym wyczyścić aluminium jeszcze ?

czym wyczyścić aluminium

Możemy zmieszać niezawodny ocet z płynem do naczyń. Płyny czy balsamy mają piękne zapachy co zdecydowanie zneutralizuje silny zapach octu, a także czyszczona powierzchnia zyska blask dzięki temu połączeniu.
Należy w małej miseczce połączyć jedną łyżkę ulubionego płynu do naczyń z 3 łyżkami stołowymi octu. Wymieszać składniki i nasączoną w roztworze szczoteczką czyścić zabrudzenie.

Nie musimy martwić się, że ewentualnie zarysujemy aluminiowe elementy, bo jest to tworzywo bardzo elastyczne i odporne na zarysowania. Ze względu na to, że większość aluminiowych przedmiotów znajduję się w kuchni i używamy ich do kontaktu z potrawami, zdecydowanie do ich wyczyszczenia lepiej użyć mieszanek wykonanych ze składników niechemicznych z podejrzanymi składami, które mogłyby nam zaszkodzić, a powyższe sposoby są naturalne wykonane z produktów, które normalnie w kuchni stosujemy bez ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here