Czyszczenie piaskowca

0
720
czyszczenie piaskowca

Piaskowiec to kamień, który nieprzerwanie od wieków jest jednym z popularniejszych materiałów budowlanych używanych przez człowieka. Trudno się dziwić jego popularności jest to bowiem kamień łączący w sobie zalety estetyczne z zadowalającą trwałością oraz stosunkowo łatwą obróbką. Cechy te były chętnie wykorzystywane przez budowniczych z różnych epok, którzy doceniali jego właściwości i stawiali na ten materiał nawet przy monumentalnych projektach. Do dzisiaj zachowało się wiele budowli wykonanych z piaskowca – zachwycających mimo upływu czasu i zmianie trendów architektonicznych.

Przykładem niech będą niesamowite gotyckie katedry jak choćby ta przesławna znajdująca się Kolonii w Niemczech.Warto tu wspomnieć, że jej budowę rozpoczęto w trzynastym wieku a zakończono ponad 600 lat po wbiciu pierwszej łopaty. Katedra jest dziś uznawana za jeden z najwybitniejszych przykładów gotyckiej architektury i podziwiana przez tysiące turystów corocznie odwiedzających to godne polecenia miejsce.

Biorąc pod uwagę to jak wspaniałe budowle powstały z użyciem piaskowca nie dziwi fakt, że ten materiał jest bardzo chętnie wykorzystywany również i w czasach nowożytnych. Wcale nie trzeba od razu budować z niego monumentów. Piaskowiec świetnie sprawdza się przy różnych konstrukcjach. Będzie doskonały na elewacje (jest odporny na niskie i wysokie temperatury oraz opiera się promieniowaniu UV) czy stylowe kominki.

Doskonale sprawdza się również na parapecie, schodach czy posadzce. Jego walory estetyczne i szeroka paleta barw w jakich można go kupić sprawiają, że jest to materiał wykorzystywany dzisiaj przede wszystkim do dekoracji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Konstrukcje wykonane z tego kamienia potrafią wyglądać naprawdę niesamowicie i niejednego konesera przyprawią o szybsze tętno.

Kamień ten, choć piękny, ma jednak swoje wady a tym, którzy wybierają go tylko dla jego estetyki, sen z powiek spędza dość uciążliwy proces czyszczenia tego materiału. Jednak, aby w pełni wyeksponować jego wygląd zabieg ten jest niestety konieczny. Jest to widoczne zwłaszcza na zewnątrz, gdzie kamień poddawany jest działaniu szkodliwych warunków atmosferycznych mogących negatywnie wpłynąć na jego wygląd.

mury piaskowiec

Na szczęście z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia znacznie ułatwiająca czyszczenie piaskowca

Oczywiście najprostszą i najszybszą drogą będzie powierzenie tej czynności specjalistycznej firmie mającej doświadczenie w doprowadzaniu do porządku tego materiału. Wadą tego rozwiązania może być dla niektórych cena podobnej usługi, szczególnie jeśli elementy wykonane z tego kamienia zajmują naprawdę dużą powierzchnię.

Zaletą będzie bez wątpienia znaczna oszczędność czasu, sił i gwarancja (rzetelne firmy z pewnością dbają o należyte wykonanie zleconej usługi) doskonałego wyglądu elementu po zakończeniu czyszczenia. Profesjonaliści z pewnością bez trudu poradzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami jakie mogą pojawić się na tym materiale. Dysponują również odpowiednim doświadczeniem, wiedzą i środkami technicznymi zapewniającymi właściwe wykonanie podobnej usługi. Warto więc zastanowić się najpierw czy, dla wyglądu naszego domu, nie będzie lepiej wynająć zawodowców.

Jeśli jednak z jakiejkolwiek przyczyny, sami chcielibyśmy zająć się czyszczeniem elementów z piaskowca, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wykonali tą czynność prawidłowo, przywracając dawny blask ulubionym elementom.
Piaskowiec można czyścić na dwa sposoby: z użyciem środków chemicznych i bez nich.
Tą drugą metoda wymaga skorzystania z popularnych myjek ciśnieniowych i wiąże się się również z ryzykiem uszkodzenia struktury materiału. Jeśli podejmujemy się czyszczenia piaskowca tą metodą to zalecana jest bardzo duża ostrożność. Najlepiej nie używać wysokiego ciśnienia. Zaletą jest dość dobry efekt jaki można uzyskać przy pomocy tej metody.

dawne budowle

Gdy zdecydujemy na użycie środków chemicznych sprawa będzie już o wiele prostsza. Na rynku dostępna jest cała gama substancji, które mają zastosowanie do różnych typów piaskowca i odpowiednio dobrane potrafią dać naprawdę niesamowity efekt. Przed rozpoczęciem renowacji tą metodą zalecane jest skorzystanie z porad sprzedawcy pracującego w specjalistycznym sklepie, który z pewnością pomoże nam dobrać preparat najlepszy do konkretnego materiału.

Piaskowiec to niesamowity materiał, który sprawdza się w budownictwie już od setek lat. Posiada wspaniałe właściwości estetyczne, które można wykorzystać przy budowie domu na wiele różnych sposobów, a przy obecnej technice, nawet jego czyszczenie nie powinno być problemem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here