Jak obliczyć BMI

0
1607
Jak obliczyć BMI

Od jakiegoś czasu w bardzo dużym stopniu zauważalna jest moda na bycie tak zwanym fit. Coraz częściej liczymy kalorie, sprawdzamy zawartość energetyczną produktów i chodzimy na siłownie. Gdzie jest więc ta granica, do której każdy dąży, czyli wspaniałej wysportowanej sylwetki.

Niektórym nie wystarczy prawidłowy wskaźnik BMI i budują sylwetki atletów, sami dla siebie a jeszcze inni dobrze czują się w swojej otyłości. Nadwaga oczywiście nigdy nie będzie odpowiednia dla naszego organizmu i dążyć należy, aby ów wskaźnik BMI był na odpowiednim poziomie. Czym tak naprawdę jest i jak obliczyć BMI. To nic innego jak skrót od nazwy ”Body Mass Index” i najprościej mówiąc, BMI określa czy stosunek naszej wagi do wzrostu jest prawidłowy. Dzięki wskaźnikowi BMI możemy również stwierdzić czy nie posiadamy nadwagi.

Nie jest również tajemnicą, że osoby z atrakcyjną zgrabną sylwetką mają w życiu teoretycznie łatwiej, ponieważ według badań atrakcyjni ludzie łatwiej są w stanie zyskać sympatię innych osób. Pomijając kwestie atrakcyjności, utrzymanie odpowiedniego BMI jest też niezwykle istotne dla naszego zdrowia, gdyż zarówno otyłość, jak i niedowaga są przyczyną wielu poważnych chorób. Dla samych siebie należy zatem wiedzieć jak obliczyć wskaźnik BMI i warto to robić co jakiś czas, kilka razy w roku. Zwłaszcza że obliczenia trwają zaledwie kilkanaście sekund. Na początek należy znać dwa podstawowe parametry naszego ciała, czyli wagę i wzrost. Przy wyznaczaniu tego parametru warto też wspomnieć, że dorośli, czyli zarówno kobiety, jak i mężczyźni kierują się tą samą zasadą i zakresy wartości BMI są dla nich takie same. Aby sprawdzić, czy stosunek naszej masy ciała do wzrostu jest prawidłowy, wystarczy podzielić sprawdzoną wcześniej masę ciała (oczywiście w kilogramach) przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Po wykonaniu tego działania otrzymamy wynik np. 19,5. Świadczy on o tym, że nasza waga jest prawidłowa. Tabele z zakresami wartości BMI bardzo łatwo znajdziemy na stronach internetowych. Konieczne jest właśnie sprawdzenie, do jakiej grupy należy nasz wynik, czy jest to waga prawidłowa, otyłość, niedowaga, wychudzenie czy np. otyłość skrajna, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

stazmalzenski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSos czosnkowy
Następny artykułCzosnek w ogródku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here