Jak rozpoznać zawał serca?

0
1412
Jak rozpoznać zawał serca?

Czym jest zawał serca? Zawał serca jest najgroźniejszą i najbardziej niebezpieczną postacią choroby niedokrwiennej serca.Powoduje go nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawów towarzyszących zawałowi serca nie można lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do poważnych powikłań, ale przede wszystkim do śmierci.

Jakie są objawy zawału serca?

Głównym objawem kojarzącym się z zawałem serca jest ostry ból w klatce piersiowej, niekiedy połączony z uczuciem kołatania serca. Jednak zawał serca daje szereg innych objawów, które nie są już tak oczywiste.
Jednym z nich są duszności, a także współwystępujący kaszel. Na zawał serca mogą wskazywać również objawy, które powszechnie kojarzą nam się z przeziębieniem i ogólnym złym samopoczuciem. Może pojawić się osłabienie i zawroty głowy, które mogą prowadzić do omdlenia. Kolejnym niezbyt oczywistym objawem zawału serca są bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć wymioty lub nudności.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca?

Wśród czynników ryzyka zawału serca wymienia się przede wszystkim nadmiar złego cholesterolu, używki (zarówno palenie papierosów jak i picie alkoholu), nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Warto jednak pamiętać, że wśród tych czynników równie często wymienia się brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, a także otyłość. Warto więc przyjrzeć się swojemu trybowi życia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału.

Jakie są objawy zawału serca u mężczyzn?

Objawy zawału u mężczyzn nie różnią się znacząco od objawów zawału serca u kobiet. Podobnie występują bóle za mostkiem, czy duszności. Ból jest bardzo silny i opisuje się go jako ból rozlany, trudny jednoznacznie do zlokalizowania. Zwykle trwa kilkanaście do dwudziestu minut. Ból może mieć charakter utrzymujący się, ale również nawracający.Wśród możliwych objawów zawału serca u mężczyzn wymienia się nie tylko ból w klatce piersiowej, ale również ból pleców czy barków. U mężczyzn zwałowi często towarzyszą zimne poty czy uczucie lęku.

Jak postępować w przypadku wystąpienia objawów?

Oczywiście pierwszą rzeczą jaką powinna zrobić osoba podejrzewająca u siebie zawał serca to zadzwonić po pomoc. Może się bowiem okazać, że w ciągu kilku minut lub nawet sekund stracimy przytomność, a to znacząco zmniejsza nasze szanse na przybycie pomocy, szczególnie kiedy pozostajemy sami np w domu. Jeśli pomoc nie nadejdzie o czasie zawał serca często kończy się śmiercią. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Dlatego to najważniejsze, aby poinformować kogoś, że potrzebujemy pomocy. Ważne jest to, aby nie przewozić takiej osoby samochodem, tylko poczekać na przyjazd karetki. Kiedy już wezwiemy pomoc powinniśmy przyjąć pozycję spoczynkową. Najlepiej aby nasze plecy były oparte o coś w miarę stabilnego. Powinniśmy również poluzować ubranie. U mężczyzn najczęściej pomaga zdjęcie krawatu i rozpięcie guzików od koszuli. Służy to zapewnieniu komfortu oddechowego. Nie powinniśmy nic jeść, ani pić. Można zażyć preparat, który zawiera kwas acetylosalicylowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSylwetka
Następny artykułWakacje na mazurach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here