Czym skleić styropian

0
3302
czym skleić styropian

Popularność styropianu wynika z jego praktyczności. Mimo iż jest to materiał bardzo prosty i tani, można go wykorzystać do wielu różnych celów. Niejednokrotnie posługują się nim całe firmy budowlane, które z jego pomocą mogą dodatkowo ocieplać budynki i lokale mieszkalne, dbając o ich właściwa termoizolację. Styropian wykorzystywany jest również przez amatorów majsterkowania, którzy starają się tworzyć z niego swoje małe budowle czy zupełnie inne konstrukcje.

Mimo iż z założenia jest to materiał po prostu praktyczny, czasem odgrywa funkcje dekoracyjne i zdobi same wnętrza obiektów, zwłaszcza gdy występuje pod postacią najróżniejszych ozdób. Niezależnie jednak od tego, co z takiego styropianu chce się w ogóle wykonać, podczas przeprowadzania różnych prac budowlanych czy remontowych niemalże zawsze należy go skleić, a dla niektórych osób może być to spory problem. Czym skleić styropian, aby utworzyć trwałe i solidne konstrukcje? Czy zwykły klej poradzi sobie z zespoleniem styropianowych elementów, czy jednak lepiej zastosować bardziej specjalistyczne produkty?

Najpopularniejszym produktem wykorzystywanym do spalania ze sobą styropianowych części jest po prostu specjalistyczny klej do styropianu. Dostać go można w każdym sklepie budowlanym i wielu marketach z akcesoriami do domów i mieszkań. Kosztuje niewiele, a sprawia cuda, dlatego każdy majsterkowicz powinien go zawsze posiadać, by w razie potrzeby móc od razu po niego sięgnąć. Wybierając taki klej do styropianu w sklepie, należy jednak koniecznie zapoznać się z jego składem. Nie powinien on bowiem zawierać substancji o właściwościach rozpuszczających.

Nawet te najprostsze, niewykazujące się zbyt dobrym działaniem są bowiem w stanie rozpuścić sam styropian i utrudnić całą pracę. Informacje na temat wszystkich składników występujących w danym produkcie można znaleźć na jego etykiecie, ulotce bądź tylnej części jego opakowania. Jeżeli jednak potencjalny klient nie ma pewności, czy wybrany przez niego klej dobrze się u niego sprawdzi, zawsze może poprosić o pomoc ekspedienta marketu. Personel z chęcią mu doradzi i podpowie, jaki produkt pozwoli mu na realizację konkretnych planów.

styropian

Mimo iż styropian jest materiałem bardzo prostym i niezwykle tanim, odpowiednio wykorzystany potrafi błyskawicznie zmienić wygląd całego mieszkania czy wnętrza obiektu budowlanego. Można wypełnić nim różne ubytki powstałe w ścianach lub na suficie, a także zakryć ślady przebarwień i większe plamy bądź zmienić sam rozmiar lokalu. Sufit pokryty styropianem o odpowiedniej grubości zmniejszy całe mieszkanie i nada mu przytulnego wyglądu.

Aby jednak móc zastosować ten materiał w celu przeprowadzenia chociażby najprostszego remontu, trzeba go w jakiś sposób przyczepić do wybranego podłoża, a tutaj niezbędny okazuje się właśnie klej. W żaden inny sposób nie da się przymocować styropianowego elementu do sufitu, ścian czy podłogi. Popularne narzędzia, często wykorzystywane podczas prac budowlanych, okazują się w tym przypadku kompletnie bezużyteczne. Na nic zda się człowiekowi nawet najlepsza i najdroższa wiertarka, zwykły młotek czy komplet śrub. Jedynie klej poradzi sobie z przyczepieniem styropianu do podłoża.

Czym skleić styropian?

Wiemy już, że trzeba to zrobić z pomocą kleju. Aby jednak taka metoda dała dobre i trwałe rezultaty, sam klej musi odznaczać się wysoką jakością i jak najlepszymi parametrami. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień jego lepkości. Kleje bardzo płynne, charakteryzujące się niezwykle lepką strukturą, idealnie sprawdzają się podczas przyczepiania nowych płyt sufitowych. Są one bowiem stosunkowo mocne i prędko radzą sobie z przyczepieniem styropianu do podłoża, dzięki czemu nie trzeba go zbyt długo utrzymywać w powietrzu, co mogłoby się wiązać z niedokładnym przyklejeniem materiału.

klej

Dość często kupowanymi produktami są też zwykłe kleje przeznaczone do użytku domowego. Nie są one aż tak mocne i lepkie jak produkty specjalistyczne, ale spokojnie sprostają wymaganiom początkujących majsterkowiczów. Są najtańsze i najłatwiej dostępne, dlatego nierzadko można je dostać nawet w większych hipermarketach. Ich minusem jest czas oczekiwania na zespolenie materiału. Pokryte takim klejem materiały należy pozostawić do wyschnięcia przynajmniej na dwadzieścia cztery godziny.

Styropianowe elementy zawsze powinny być przyczepiane do wybranych powierzchni z pomocą dopasowanego do nich kleju. Każdy majsterkowicz czy budowlaniec powinien posiadać takie preparaty w swoim domu – nie są one zresztą specjalnie drogie.

[Głosów:14    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here