Bonsai z roślin doniczkowych

0
1560
Bonsai z roślin doniczkowych

Nazwa bonsai pochodzi z języka japońskiego i składa się z dwóch członów, a mianowicie słowa bon – oznaczającego naczynie oraz słowa sai czyli drzewo, roślinę.
Te karłowate drzewka powstają w wyniku szeregu zabiegów, którym są poddawane. Polegają one głównie na przycinaniu: systemu korzeniowego, korony, gałęzi, jego usztywnianiu np. za pomocą drutu, aby nadać mu odpowiedni kształt i kąt nachylenia. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest zapewnienie mu odpowiednich warunków, a w szczególności temperatury, odpowiedniej ilości wody, jak również nawozu, który nie powinien być mu obcy.
Wszystko uzależnione jest od rodzaju rośliny, która została wykorzystana do wykonania drzewka bonsai, gdyż każda ma inne wymagania.
Na miniaturyzację nadają się drzewa (np. dąb, buk, klon, jabłoń, wiśnia), krzewy (np. azalia, kosodrzewina) czy też rośliny doniczkowe (m.in. ficus, fuksja, grubosz, cytrusy).
Chociaż najbardziej cenionym materiałem na bonsai są drzewa zaliczane do długowiecznych, to najprostsze w hodowli są rośliny doniczkowe, a w szczególności figowce – tępy lub benjamina.
Ficus bonsai ginseng (żeń-szeń) zalecany jest wszystkim początkującym hodowcom. Gatunek ten na pewno nie zniechęci nowicjusza do uprawy bonsai. Poddaje się on bowiem bezproblemowo zabiegom pielęgnacyjnym i tym samym łatwo można go formować (a o formę w tej sztuce głównie przecież chodzi).
Figowce nie są wymagającymi roślinami. Do prawidłowego wzrostu wystarczy zapewnienie mu temperatury pokojowej, przy czym nic się nie stanie, jeśli w zimie będzie troszkę obniżona, zaś latem nieco wyższa. Świetnie się adaptuje w takiej sytuacji.
Dodatkowo musimy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu, gdyż jak każdy bonsai nie lubi przesuszonego systemu korzeniowego i akurat źle go znosi. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna (oczywiście bez przesady), nie obrazi się również na sporadyczne zraszanie.
Należy pamiętać, aby zimą, w szczególności, gdy stoi w pobliżu sztucznych źródeł ciepła (grzejniki) zmienić jego lokalizację, gdyż ciepłe powietrze mu szkodzi i może gubić liście.
Gdy weźmiemy pod uwagę powyższe wskazówki, na pewno nie będzie kłopotliwy w hodowli.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here