Dziecko na kwarantannie – w co się bawić?

0
1061
Dziecko na kwarantannie

Związany z wydarzeniami na świecie czas izolacji jest dla nas wszystkich sporym wyzwaniem. Musieliśmy bowiem w krótkim czasie przyzwyczaić się do zupełnie nowego, domowego trybu życia. Dla dzieci – w wielu przypadkach pozbawionych kontaktu z przyjaciółmi i z pełnym bodźców środowiskiem przedszkola czy szkoły – kwarantanna okazuje się szczególnie trudna. Po jakimś czasie do takiego planu dnia zwyczajnie wdziera się nuda. Jakie zabawy dla dzieci warto podsuwać swoim pociechom w okresie domowej izolacji? Oto kilka propozycji, które warto wypróbować!

Wyobraźnia kontra nuda – kreatywne zabawy dla dzieci

Choć często bagatelizuje się ją i sprowadza do niepraktycznego fantazjowania, wyobraźnia okazuje się jednym z najbardziej istotnych narzędzi poznawczych człowieka. Poza tym, że ułatwia szybkie i sprawne przyswajanie informacji, pomaga też w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów i… szybszym odnajdywaniu się w nowej, nieznanej sytuacji. Prawda, że brzmi jak zestaw kompetencji na miarę naszych czasów?

Warto więc wykorzystać czas spędzony w domu, rozwijając wyobraźnię w przeróżnych jej aspektach. Co ciekawe, za najbardziej skuteczne pod tym względem często uznaje się zabawy dla dzieci, które nie wymagają żadnych rekwizytów, takie jak:

  • Opowiadanie historii. Jeśli chodzi o bajki i historyjki, dziecko zwykle znajduje się w roli słuchacza. Warto jednak czasem odwracać ten porządek i pozwolić maluchowi tworzyć własne opowieści – stworzone na bazie znanych bajek lub zupełnie nowe i oryginalne.
  • Pantomima. Ze wszystkich zabaw teatralnych możliwych do przeprowadzenia w domu pantomima jest chyba najbardziej wymagająca. Nie tak łatwo bowiem przedstawić historyjkę czy scenkę rodzajową, używając w tym celu wyłącznie ruchów swojego ciała! Taka zabawa daje jednak mnóstwo radości i satysfakcji.

Domowa twórczość

Wszelkie zadania, w których główną rolę odgrywa myślenie twórcze, zwykle wciągają maluchy na ładnych kilka godzin i sprawiają im mnóstwo frajdy. Siedząc w domu, możesz im podpowiadać bardzo różne formy artystycznej ekspresji, które nie tylko przyczynią się do rozwijania kluczowych życiowych kompetencji, ale też zrelaksują i odprężą malucha. Przetestujcie np.:

  • Rysowanie komiksu. Przygody drużyny superbohaterów? Historyjka o mądrych zwierzątkach? A może dalsze losy ulubionych bajkowych postaci? Wystarczą kolorowe kredki i cienkopis, by stworzyć małe komiksowe arcydzieło!
  • Nagrywanie własnej audycji radiowej. Zachęć dziecko, by wcieliło się w dociekliwego, domowego reportera. Pożycz mu swój telefon z funkcją dyktafonu: niech nagra wywiady z domownikami i zaprezentuje najnowsze wiadomości. Przy odsłuchiwaniu będziecie mieć niezły ubaw.
  • Dzieła sztuki na talerzu. Zaproś malucha do wspólnego przygotowywania kolacji dla całej rodziny. Niezwykłej kolacji – takiej, podczas której każdy będzie miał na talerzu kolorowy, jadalny obraz. Warzywne morskie dno, tropikalna dżungla, motywy zwierzęce: zaszalejcie, łącząc przyjemne z pożytecznym!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here