Pozytywne wzmocnienie w treningu kotów

0
1060
przysmak dla kota

Pozytywne wzmocnienie jest od dawna znane w treningu psów, ale tę metodę można również wykorzystać do treningu kotów. Zasadniczo chodzi o nagradzanie pożądanego zachowania. Nie od dziś wiadomo, że koty są indywidualistami i wszystko robią po swojemu, ale wyszkolenie kota nie jest niemożliwe. Najskuteczniejsze jest tak zwane wzmocnienie pozytywne. Jeśli Twój kot zauważy, że jest nagradzany za określone zachowanie, będzie to robił częściej, bez żadnego przymusu czy presji.

Co to jest pozytywne wzmocnienie?

Termin „wzmocnienie” pochodzi od behawioryzmu, kierunku psychologicznego, który zajmuje się zachowaniem żywych istot. Wzmacnianie odgrywa rolę w tak zwanym warunkowaniu, które bada, w jaki sposób zwierzęta i ludzie mogą się uczyć, doświadczając zasady przyczyny i skutku. Dzięki wzmocnieniu żywe istoty uczą się częściej pokazywać określone zachowanie. Przeciwdziała temu kara, która ma na celu zmniejszenie częstotliwości okazywania określonego zachowania.
Pozytywne wzmocnienie oznacza nagrodę. Może to być pochwała, zabawa, ale zdecydowanie przysmaki dla kotów przynoszą najlepsze efekty.

Koty szybko rozumieją, które działania są dla nich opłacalne, a które nie. Często dzieje się to w sposób niezamierzony. Na przykład, czy zauważyłeś, że Twój kot często miauczy i ociera się o Twoje nogi, kiedy otwierasz drzwi lodówki? Wynika to z pozytywnego wzmocnienia, ponieważ twój inteligentny zwierzak rozumie, że dźwięk drzwi lodówki może oznaczać „jedzenie” i że jego miauczenie może skłonić Cię do ponownego napełnienia miski.

Edukacja kota — kara i besztanie czy pochwała i przysmak dla kota?

Zdecydowanie, pozytywne wzmocnienie w treningu kotów daje znacznie lepsze efekty niż karanie. Zanim zaczniesz edukację swojego czworonoga, odwiedź sklep zoologiczny online i zaopatrz się w przysmaki dla kota.

Jeśli chcesz, aby twój kot reagował na swoje imię, możesz go wołać, gdy tylko jest jedzenie. Zwierzę wtedy zauważy, że ​​jeśli usłyszy dźwięk swojego imienia, a potem przyjdzie do Ciebie, to dostanie coś dobrego.

Innym sposobem wykorzystania pozytywnego wzmocnienia w edukacji kota jest drapanie drapaka. Jeśli pochwalisz swojego futrzanego przyjaciela i poczęstujesz go smakołykiem lub pogłaszczesz, gdy drapie pazurami o drapak, wzrasta prawdopodobieństwo, że nie zniszczy mebli, tapet lub zasłon. Jeśli chcesz, aby Twój kot trzymał się z dala od stołu lub blatu kuchennego, możesz wykorzystać tę metodę, aby uatrakcyjnić parapet lub inne miejsca do spania, nagradzając go przysmakami, głaszcząc lub chwaląc w tych miejscach.

Edukacja kota w zakresie niepożądanych zachowań

Co robić, jeśli kot zrobi coś, czego nie powinien? Skąd może wiedzieć, że nie wolno mu tego robić? W takim przypadku można wziąć pod uwagę tzw. wzmocnienie negatywne lub karę pozytywną i negatywną. Pozytywna kara ma miejsce wtedy, gdy niepożądane zachowanie bezpośrednio skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jednak te „klasyczne” kary są bardzo kontrowersyjne w edukacji kotów, ponieważ mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje.
Kara negatywna ma również na celu skłonienie kota do rzadszego okazywania pewnych zachowań. Jednak wtedy nie jest bezpośrednio karany, ale pośrednio, na przykład, jeśli drapie lub gryzie rękę podczas zabawy, przerwij zabawę. Potem przychodzi kolej na negatywne wzmocnienie, w którym rozwiązujesz nieprzyjemną sytuację dla swojego zwierzaka. Kiedy uspokoił się podczas zabawy i puścił twoją rękę, możecie bawić się dalej. Przy wystarczającej wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości możesz wyszkolić kota bez kar i besztania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here