Jak poznać, że jesteś w ciąży?

0
780
Jak poznać, że jesteś w ciąży

Zazwyczaj pierwsze objawy ciąży pojawiają się zaledwie po kilkunastu dniach od zapłodnienia. Przyszłe mamy bardzo często mylnie je interpretują, myśląc, że są one zwiastunem zatrucia pokarmowego, grypy lub też innych stanów chorobowych. Z biegiem dni objawy zmieniają zarówno swój charakter, jak i intensywność.

Wiele kobiet jako pierwszy objaw ciąży uważa brak miesiączki. Jednak o wiele wcześniej przyszłe mamy mają do czynienia z dość dyskretnymi symptomami, występującymi w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, które początkowo są ignorowane. Mowa w tym momencie o takich objawach jak np. zgaga, mdłości, wymioty, chwiejność nastroju, drażliwość, zawroty głowy, ból brzucha, zmęczenie i senność, zaparcia, bolesność piersi, wrażliwość na zapachy, zmiana apetytu oraz częste wizyty w toalecie. Zazwyczaj pojawiają się po minięciu ok. 20-28 dni, a do ich ujawnienia dochodzi pod wpływem hormonów płciowych oraz gonadotropiny łożyskowej, a dokładniej mówiąc, ich oddziaływania na układ nerwowy, gruczoły piersiowe oraz pęcherz moczowy.

Tak naprawdę pierwszy objaw ciąży u każdej kobiety – przyszłej mamy, może być nieco inny. Stąd też każda z nich symptomy świadczące o zapłodnieniu, może zaobserwować w różnym czasie. Do wcześniejszego wykrycia ciąży z pewnością pomoże dobra znajomość własnego organizmu, a tym samym i świadomość zmian, które to zazwyczaj występują po zapłodnieniu.

Ogólna charakterystyka pierwszych objawów ciąży

Pierwsze symptomy, które wielokrotnie występują w pierwszych tygodniach od zapłodnienia i które to mogą sygnalizować, że kobieta jest w ciąży to:

– Poranne nudności i wymioty – mogą trwać przez kilka godzin i występować również wieczorem. Są efektem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Duży wpływ na ich częstotliwość i intensywność mają czynniki psychiczne. Stąd też mogą częściej występować u kobiet żyjących w stresie i lęku.

– Zaburzenia w oddawaniu moczu – mowa o częstych wizytach w toalecie, które są spowodowane uciskiem powiększonej macicy na pęcherz moczowy. Zazwyczaj ten objaw ustępuje samoistnie w drugim trymestrze ciąży.

– Bolesność i nadmierna wrażliwość piersi – jest to wynik zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Niekiedy wspomnianym symptomom może towarzyszyć także świąd okolic brodawek.

– Nadmierne zmęczenie i senność – zazwyczaj wspomniane objawy spowodowane są gwałtownym wzrostem progesteronu, niekiedy jednak mogą być wynikiem słabego apetytu, częstymi nudnościami i wymiotami, a także odczuwanego przez ciężarną niepokoju i stresu.

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej symptomy, zaliczane są do przypuszczalnych objawów ciąży. Wyłącznie wizyta u lekarza i badanie ginekologiczne pozwala na jej potwierdzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here