Jak dbać o dobrą kondycję komputera?

0
484
Jak dbać o dobrą kondycję komputera?

Komputer w domu już jeden z obowiązkowych sprzętów. Są ludzie, którzy wolą korzystać z laptopów i na przykład zabierać go też do pracy czy na wakacje, ale są i tacy dla których komputer to tylko urządzenie stacjonarne. Każde z tych opcji ma swoje plusy i minusy, wszystko zależy od użytkownika i od tego, do czego potrzebuje używać komputera.
Jest jedna rzecz, która łączy te dwa rodzaje komputerów, a mianowicie każdy z nich musi być niezawodny. Aby to było możliwe, musimy dbać o jego poprawne działanie. Sprzątanie na dysku czy czyszczenie komputera to nasz obowiązek. Bez tego komputer będzie chodził wolno, nie będzie odpowiednio ładował stron czy po prostu będzie się zawieszał, wyłączał a z czasem może doprowadzić to do jego uszkodzenia.
Można powiedzieć, że komputer można wyczyścić na dwa sposoby.
Jednym z nich jest jego fizyczne posprzątanie. W tym celu trzeba odkręcić obudowę i najlepiej odkurzyć nieczystości, które pojawiają się na wiatraczkach i między częściami. Kurz to największy wróg komputera, przez zakurzenie zwiększa się temperatura komputera i nie jest on już taki wydajny. Przy okazji można również powyciągać pamięci RAM i także przeczyścić sloty. Specjalnymi ściereczkami powinniśmy przeczyścić monitor bądź ekran laptopa. Należy tylko zwrócić uwagę na to, aby urządzenia te były wyłączone. Inaczej możemy je zepsuć.
Drugim sposobem czyszczenia komputera jest zadbanie o kondycje dysku twardego. To na nim instalowany jest system komputerowy i to tam przechowujemy nasze dane. Zdjęcia, muzykę czy filmy kolekcjonujemy w katalogach i folderach. Aby były one bezpieczne i nie przepadły przez na przykład awarię dysku, musimy skanować i defragmentować nasz dysk. W systemie są dostępne specjalnego programy do tego typu zabiegów.
Program antywirusowy to podstawa. Musimy dbać o to, aby zawsze był aktualny i baza danych wirusów była świeża. Każdego dnia pojawia się setki nowych wirusów, które jeśli dostaną się do naszego komputera to mogą zakłócić jego prawidłowe działanie. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak format dysku bądź nawet jego wymiana. Wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here