Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem

0
802
czyszczenie piekarnika z termoobiegiem

Brudne, zanieczyszczone i niehigieniczne urządzenia gastronomiczne nikomu nie pozwolą na przygotowanie perfekcyjnych, dobrze wyglądających i przede wszystkim zdrowych dań. O swoje mieszkanie trzeba dbać i to mając na uwadze nawet jego najdrobniejsze elementy. Niestety – wiele osób zapomina o regularnym myciu piekarników. Niektórzy czyszczą je dopiero w momencie, gdy ulegną one całkowitemu zabrudzeniu, a wtedy usunięcie większych czy tłustych plam staje się niewykonalnym zadaniem lub jest po prostu bardzo trudne.

Lepiej zatem zapobiegać takim sytuacjom, niż później musieć sobie z nimi radzić. A wbrew pozorom czyszczenie piekarnika z termoobiegiem da się przeprowadzić w sposób łatwy, prosty i wygodny i to bez konieczności posługiwania się specjalistycznymi produktami myjącymi. Artykuły, które każdy ma w swoim domu, pozwolą na usunięcie nawet trwałych i dużych plam. Wystarczy przygotować z nich wspaniałe mieszanki czyszczące, jakimi posługiwały się już nasze babcie i prababcie.

Piekarniki z termoobiegiem czyści się dużo łatwiej od tych, które termoobiegu nie posiadają.

Ta dodatkowa funkcja urządzenia, z założenia mająca pomagać w samym gotowaniu, upraszcza także samo mycie. Plamy czy zabrudzeń występujących we wnętrzu piekarnika z termoobiegiem nie trzeba mocno szorować. Nie trzeba używać na nich chemicznych i żrących substancji, które przy okazji mogłyby zarysować powierzchnię urządzenia lub negatywnie wpłynąć na jego ogólne działanie. Aby wyczyścić piekarnik z termoobiegiem, wystarczy umieścić w nim odpowiednio przygotowaną miksturę, wlewając ją do naczynia żaroodpornego.

danie z piekarnika

Będzie się ona składać ze zwykłej wody oraz soku z cytrynySkładniki należy wymieszać w żaroodpornym naczyniu i następnie umieścić je w piekarniku, ustawić temperaturę urządzenia na ok. 170 stopni C i oczywiście włączyć sam termoobieg. Pod wpływem działania wysokiej temperatury woda znajdująca się w naczyniu zacznie błyskawicznie parować, wraz z sokiem cytryny przedostają się do różnych części piekarnika. Żaden zakamarek nie umknie jej uwadze.

Woda z dodatkiem soku z cytryny, podgrzana do odpowiedniej temperatury, jest w stanie efektywnie wyczyścić całe wnętrze piekarnika, radząc sobie nawet ze starymi plamami czy zaschniętym brudem. Po przeprowadzeniu takiego czyszczenia piekarnik należy wyłączyć i poczekać, aż wystygnie, a następnie wytrzeć go do sucha czystą szmatką. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu – np. podczas soboty, która w wielu polskich domach jest dniem dogłębnego sprzątania.

Ogólnie rzecz biorąc o piekarnik trzeba jednak dbać na co dzień. O ile nie korzysta się z niego zbyt często, nie będzie on ulegać większym zabrudzeniom i wtedy czyszczenie piekarnika z termoobiegiem można ograniczyć do minimum. Niektórzy ludzie potrafią jednak przygotowywać w nim dania dosłownie codziennie. Korzystają ze swoich piekarników bezustannie, dlatego narażają je na spore i częste zabrudzenia.

Tak naprawdę urządzenia tego rodzaju powinny być myte po każdym ich użyciu. Codzienne czyszczenie nie musi być wcale czasochłonne. Z pomocą domowej mikstury przygotowanej na bazie octu i wody można usunąć większość mniejszych i świeżych zabrudzeń w przeciągu paru minut. Taki środek będzie całkowicie bezpieczny dla wszystkich urządzeń gastronomicznych. Naniesiony na wcześniej zwilżoną gąbkę poradzi sobie z każdym brudem.

czyszczenie piekarnika

Jeżeli jednak woda w połączeniu z octem okazała się mało skuteczna, a nawet dogłębne czyszczenie piekarnika z termoobiegiem nie przyniosło zamierzonych rezultatów, plamy należy zetrzeć nieco inaczej – stosując intensywniej działające środki. Przygotować je można z tych artykułów, które zwykle każdy posiada w swoich kuchennych czy łazienkowych szafkach.

Świetną pastą pozwalającą na wyczyszczenie piekarnika z termoobiegiem będzie mikstura składająca się z wody, kilku łyżek sody oczyszczonej oraz jednej małej łyżeczki zwykłego płynu do mycia naczyń. Przygotowaną i dobrze wymieszaną papkę (powinna mieć ona jednolitą strukturę) należy nanieść bezpośrednio na wszystkie zabrudzenia i pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie wskazanego czasu można zetrzeć plamy mokrą gąbką lub ścierką, opłukać je wodą i wytrzeć do sucha. To metoda prosta i często stosowana przez perfekcyjny panie domu. Żaden brud nie ma z nią szans!

Wiele osób wciąż niestety nie wie, w jaki sposób powinno się czyścić piekarniki z termoobiegiem. A mycie ich nie jest ani trochę skomplikowane i jeśli człowiek się na nim w pełni skupi, przeprowadzi je w przeciągu niecałej godziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here