Czyszczenie dywanu sodą

0
840
czyszczenie dywanu sodą

Jednym z istotnych elementów wystroju wnętrza w wielu domach jest dywan, nie tylko chroni podłogę, ale również wzbogaca wnętrze. Dodaje cieplejszego wyrazu. Często jest wykorzystywany w sypialniach czy pokojach dziennych, dzięki czemu wnętrze staje się bardziej przytulne. Jednak dywany mają tendencję do bardzo szybkiego brudzenia się. Ciągle zbiera się na nich kurz, brud czy sierść. Aby zachować jego dobry wygląd, trzeba włożyć trochę wysiłku w czyszczenie. Dzięki kilku domowym sposobom dywan będzie ciągle wyglądał jak nowy i nie zostanie zniszczona jego faktura oraz kolor.

Regularne sprzątanie dywanu tu podstawowa, chodzi tu o odkurzanie i usuwanie plam

Plamy pozostawione na dłużej będą ciężkie od usunięcia. Samo odkurzanie dywanu powinno odbywać się, co około 2-3 dni. Zależy to jednak od naszego trybu życia, czy mieszkamy samy czy z rodziną, czy posiadamy zwierzęta. Tutaj warto wspomnieć o dywanach z długim włosiem jak na przykład dywany Shaggy, odkurzaczem jest ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia. Warto jest trzepać taki dywan przynajmniej raz na parę tygodni. Samo odkurzanie dywanów tego typu warto przeprowadzać małą szczotką. Zajmuje to więcej czasu, jednak większość zabrudzeń zostanie usunięta.

pies na dywanie

Plamy na dywanie zdarzają się często przy imprezach czy zwykłych obiadach. Chwila nieuwagi i mamy dodatkową robotę do wykonania. Wylana kawa, herbata czy czerwone wino powinny być jak najszybciej usunięte. Pozostawienie ich poskutkuje tym, że plamy zaschną i będzie je o wiele trudniej usunąć. Do usunięcia plam stosujemy różne sposoby. Jednym z nich jest użycie płynu do mycia naczyń oraz wody. Jeśli to okaże się niewystarczające warto wypróbować ocet i sodę oczyszczoną.

Roztwór octy mieszamy w proporcjach 1 szklanka octu na 2 szklanki wody. Czyszczenie dywanu sodą polega na zrobieniu pasty, mieszając sodę oczyszczoną z wodą. Plamy z wina na sam początek osuszamy ręcznikiem, następnie zasypujemy sodą oczyszczoną i tak pozostawiamy je na kilka godzin. Soda wchłonie resztki wina i pozostanie nam odkurzyć zabrudzone miejsce. Przy tłustych plamach dobrym rozwiązaniem będzie zasypanie plamy mąką ziemniaczaną i pozostawienie na parę godzin. Warto pamiętać, aby osuszyć plamę podobnie jak w przypadku plam z wina.

Kiedy już dywan jest poodkurzany, wszystkie plamy zostały usunięte możemy przejść do odświeżenia dywanu. Pranie dywanów możemy przeprowadzać dwojako, na sucho i na mokro. Najpierw zajmiemy się czyszczeniem dywanu na sucho. Jest to najmniej wymagający sposób na czyszczenie dywanu.. Na rynku możemy znaleźć wiele środków przeznaczonych do czyszczenia dywanów na sucho. Po wyborze odpowiedniego środka rozprowadzamy go równomiernie na dywanie.

Wcieramy proszek w dywan przy pomocy szczotki i pozostawiamy na kilka godzin, po czym odkurzamy. Powinniśmy przed zakupem zwrócić uwagę na etykietę, znajdować się tam będą informacje do jakich dywanów jest przeznaczony proszek. Domowym sposobem czyszczenia dywanu na sucho jest soda oczyszczona. Postępujemy z nią tak samo jak w przypadku preparatów przeznaczonych do prania na sucho. Soda zneutralizuje również wszystkie brzydkie zapachy z dywanu.

dywan

Większość dywanów dobrze toleruje pranie na mokro, także nie mamy czego się obawiać. Dywany zwykłe, syntetyczne czy z naturalnej wełny mogą być czyszczone z użyciem wody bez strachy jednak należy stosować pewne zasady. Najlepsze rezultaty otrzymamy piorąc dywan ciepłą wodą jednak w przypadku prania dywanów z wełny musimy to robić wyłącznie w letniej wodzie. Samo pranie przebiega bardzo prosto. Jedyne czego będziemy potrzebować to woda, płyn do dywanów oraz szczotka. Dywan pierzemy wodą z płynem przy pomocy szczotki, wszelki nadmiar wody jeśli wystąpi usuwamy ręcznikiem. Po praniu dywan pozostawiamy do wyschnięcia, a na koniec odkurzamy.

Najlepsze efekty da nam odkurzacz do prania dywanów, tego typu odkurzacz jednocześnie natryskuje pod ciśnieniem wodę wraz z środkiem czyszczącym i ją zasysa. Tego typu pranie dywanu przeprowadzamy przykładając dyszę do powierzchni i przesuwamy ją. Nie jest to trudne zadanie jednak wymaga sporo staranności.
Woda wypłukuje wszystkie zabrudzenia, dzięki czemu dywan staje się czysty, a jednoczesne odsysanie wody sprawia, że dywan nie będzie całkowicie przemoczony. Po praniu będzie wymagał kilku godzin na wyschnięcie. Sprzęt tego typu nie należy do tanich, jednak jeśli w naszym domu mamy kilka dywanów warto zastanowić się nad zakupem. Istnieje też możliwość wypożyczenia takiego odkurzacza, jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne wszędzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here