Czym zagęścić gulasz

0
5659
czym zagęścić gulasz

Jesień w pełni, a co za tym idzie, w naszych kuchniach najlepiej sprawdzają się ciepłe, jednogarnkowe i sycące dania pełne pysznych warzyw, przypraw i mięsa. Nie ma nic lepszego po całym dniu bycia poza domem niż zjedzenie smacznego dania, które nas nasyci i ogrzeje w jesienne i chłodne wieczory. Jedną z propozycji dań na jesień są wszelkiego rodzaju gulasze, które możemy zrobić w bardzo szybki sposób, a które odwdzięczą się nam smakiem, zapachem i wartościami odżywczymi.

Warto zainteresować się tym daniem, zwłaszcza gdy nie mamy czasu na długotrwałe przebywanie w kuchni i szykowanie obiadu na cały tydzień. Gulasz robi się szybko, a po wrzuceniu składników do garnka wystarczy od czasu do czasu przemieszać jego zawartość tak, aby się nie przypalił. Jednym z sekretów udanego gulaszu jest to, aby był on gęsty. Nikt nie lubi wodnistych gulaszy. Wodnisty gulasz to nie gulasz. Czym zagęścić gulasz, aby nie tylko cieszył podniebienie, ale również nasze oko? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Zanim odpowiemy na pytanie, czym zagęścić gulasz, zajmijmy się wyjaśnieniem tego, jak gulasz powinien być przyrządzony i jakich dodatków powinniśmy użyć do jego przygotowania. Samo przygotowanie gulaszu powinniśmy zacząć od wyboru dobrego garnka. Garnek powinien być wysoki i mieć grube dno. Jeśli wybierzemy garnek z cienkim dnem, nasza potrawa może bardzo szybko się do niego przykleić i przypalić. Zatem nie ryzykujmy dlatego, że spalone danie będzie później tylko do wyrzucenia.

Warto również mieć pokrywkę do garnka, dlatego że wówczas gulasz szybciej się ugotuje. Gulasz rozpoczynamy od dodania do garnka mięsa wieprzowego bądź wieprzowego. Jeśli nie jemy mięsa, możemy, zamiast niego dodać do gulaszu soczewicę lub fasolę. Następnie po lekkim podsmażeniu mięsa na oliwie z oliwek bądź oleju, dodajemy sezonowe warzywa (polecamy dodać dynię, bakłażan i cukinię) i warzywa korzeniowe oraz przyprawy. Najlepiej dodać do gulaszu kurkumę, pieprz, sól oraz kmin rzymski.

Po podduszeniu wszystkich składników przykrywamy garnek i gotujemy całość aż do miękkości mięsa i warzyw. Gulasz podajemy z kaszą, ryżem, ziemniakami lub pieczywem. Ale aby gulasz się nam udał, nie może być wodnisty. Musi być zawiesiną, której składniki będą rozpływały się w ustach. Czym zagęścić gulasz, by uzyskać taką właśnie konsystencję?

mięso

Obecnie mamy wiele sposobów na to, czym zagęścić gulasz, by uzyskać pożądany przez nas efekt. Pierwszym sposobem na to, czym zagęścić gulasz jest zasmażka. Przygotowujemy ją, rozgrzewając na patelni masło, a następnie dodając do niego taką samą ilość mąki. Podsmażamy ją chwilę, a następnie dodajemy ją do gulaszu i energicznym ruchem mieszamy całość.

Kolejnym sposobem na to, czym zagęścić gulasz jest kwaśna śmietana. Dodajemy ją w ten sposób, że najpierw przelewamy odrobinę gulaszu do kubka, a następnie do niego dodajemy odrobinę śmietany. Mieszamy całość i tak przygotowaną miksturę wlewamy do gulaszu, rozprowadzając ją łyżką.

Czym zagęścić gulasz, gdy nie mamy śmietany i zasmażki?

Możemy go zagęścić, dodając do niego mąkę rozpuszczoną w kilku łyżkach zimnej wody. Taką miksturę oczywiście dokładnie mieszamy, by nie powstały grudki. Możemy wykorzystać mąkę pszenną, kukurydzianą albo ziemniaczaną. Świetnie sprawdzą się także mąki bezglutenowe np. mąka ryżowa.

Czwartym sposobem na to, czym zagęścić gulasz są warzywa. Ten sposób jest polecany zwłaszcza dla osób, które dbają o linię i nie chcą dodawać do gulaszu mąki lub masła. Warzywa, którymi możemy zagęścić nasz gulasz to ugotowane na miękko warzywa duszone w gulaszu lub ugotowane oddzielnie inne warzywa (np. marchew, pietruszka, ziemniaki, seler). Tak przygotowane warzywa miksujemy i dodajemy do gulaszu. Jest to nieco zaskakujący sposób na to, czym zagęścić gulasz, jednak jest to świetna alternatywa, by uzyskać potrawę o pożądanej konsystencji.

gulasz

Koncentrat pomidorowy to piąty sposób na to, czym zagęścić gulasz. Dobry jakościowo koncentrat powinien pomóc nam w tym, aby nasz gulasz stał się gęsty. Dodajemy do potrawy kilka łyżek i dokładnie mieszamy. Dodatkowa gratka dla fanów pomidorów, którzy nie mogą się bez nich obejść w swoich potrawach.

Szóstą metodą na to, czym zagęścić gulasz jest zredukowanie płynu. Jeśli gulasz bardzo długo się dusił bez przykrycia, jest szansa na to, że płyn szybko odparuje, a nasz gulasz będzie gęsty. Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy gotować gulasz pod przykryciem, szybciej się ugotuje. Także od naszej decyzji zależy to, jak będziemy gotować naszą potrawę i czym zagęścić gulasz.

[Głosów:17    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here