Czy test ciążowy może kłamać

0
861
czy test ciążowy może kłamać

Czy test ciążowy może kłamać? Na ile uzyskany dzięki niemu wynik jest prawdopodobny? Zapewne tego typu wątpliwości pojawiały się nieraz w głowach wielu kobiet, pragnących przekonać się, czy wkrótce w ich życiu pojawi się dziecko.
Test ciążowy to bowiem najszybsza metoda na sprawdzenie tej kwestii – wystarczy pójść do jakiejkolwiek apteki i zakupić produkt. Jego działanie opiera się na odczytaniu z moczu poziomu hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (w skrócie hCG). Całość nie zabiera wiele czasu – to, czy doszło do zapłodnienia, można odczytać już w ciągu paru minut, obserwując kreski na produkcie.

Wiele pań nie do końca wie jednak, na ile zaufać takiemu wynikowi. A zatem – czy test ciążowy może kłamać? Odpowiedź jest prosta – taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. Jak zapewniają producenci testów ciążowych, ich skuteczność jest bardzo duża i utrzymuje się na poziomie 96-99 procent. Żaden z nich nie daje jednak stuprocentowej gwarancji, co wyraźnie wskazuje, że test może się mylić. Częściej jednak produkt oszukuje, dając wynik negatywny kobiecie, która w rzeczywistości zaszła w ciążę. Oczywiście sytuacja odwrotna, czyli pozytywny rezultat uzyskany przy braku ciąży, również może się zdarzyć.

małe buciki

Zastanawiając się, czy test ciążowy może kłamać, warto wskazać na kilka czynników, które okazują się często w tej kwestii decydujące. Po pierwsze – ogromne znaczenie mają wszystkie leki, które zażywa aktualnie kobieta. Przykładem mogą być tu wszelkie specyfiki farmakologiczne o działaniu uspokajającym i przeciwdrgawkowym, jak również te, które stosowane były w walce z niepłodnością. Specjaliści wspominają przede wszystkim leki hormonalne związane z pracą przysadki mózgowej i tarczycy.

Po drugie – bardzo ważną sprawą jest to, kiedy kobieta decyduje się na wykonanie testu. Mamy tu na myśli zarówno dzień cyklu, jak i dokładną porę dnia. W pierwszym przypadku istotne jest, aby test nie został wykonany zbyt szybko – wówczas może zwyczajnie nie wykryć jeszcze ciąży. Który dzień najlepiej wybrać na przeprowadzenie tej czynności? Lekarze zalecają datę, w której u kobiety powinna rozpocząć się miesiączka. Przy braku regularności menstruacji, warto po prostu odczekać trzy tygodnie od dnia, w którym nastąpiło zbliżenie, mogące zakończyć się zapłodnieniem.

Jeśli chodzi o moment w ciągu doby, zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie wybranie poranka, gdy w organizmie stężenie hormonu hCG jest na najwyższym poziomie. Nie oznacza to oczywiście, że wykonanie testu o innej porze, np. wieczorem, da na 100% fałszywy wynik. Jednak dla pewności lepiej przeprowadzić całą czynność po obudzeniu. Wcześniej jednak warto pamiętać o tym, by zadbać o higienę i dokładnie oczyścić narządy płciowe ze śluzu pochwowego, aby nie doszło do zakłamania wyniku.

Należy także dodać jeszcze jedną, istotną informację. Wpływ na zaburzenie prawdomówności testu ciążowego ma także stopień rozcieńczenia moczu. Jeśli kobieta kilkukrotnie odwiedzała nocą toaletę, wówczas wynik uzyskany z porannej uryny niekoniecznie będzie prawidłowy. Trzeba zatem pamiętać, że test ciążowy jest skuteczniejszy, gdy wykonuje się go po obudzeniu się, ale pod warunkiem, że wykorzystany w tym celu mocz zbierał się w organizmie przez całą noc.

test ciążowy

Kolejna sprawa, która również ma ogromny wpływ na to, czy test ciążowy może kłamać, to termin ważności takiego produktu. Trzeba pamiętać, na jakiej zasadzie opiera się jego działanie – hormon zostaje wykryty przy kontakcie z odpowiednimi substancjami chemicznymi, zawartymi w teście.
Jeśli więc produkt jest już zbyt stary, chemikalia te ulegną przeterminowaniu, a co za tym idzie – nie dadzą gwarancji pewnego wyniku. Warto zatem przed przystąpieniem do wykonywania całego procesu dokładnie sprawdzić na opakowaniu, do kiedy produkt jest ważny. Gdy wskazany przez producenta termin już minął, wówczas należy go wyrzucić i zaopatrzyć się w zupełnie nowy egzemplarz. Warto także dowiedzieć się z ulotki, w jaki sposób zakupiony test powinien być przechowywany.

Oczywiście w momencie, gdy wynik nie wydaje się do końca pewny, zamiast zastanawiać się, czy test ciążowy może kłamać, warto zakupić drugą sztukę produktu i za kilka dni powtórzyć wszystko. Może okazać się wówczas, że dzień lub pora były wcześniej nieodpowiednie i dopiero za drugim razem uzyskaliśmy bardziej rzetelny wynik. Oczywiście należy pamiętać, że stuprocentową pewność w kwestii ciąży każda kobieta może otrzymać jedynie na podstawie badań krwi lub wizyty u lekarza. Nawet najdroższe testy ciążowe nigdy nie dadzą pełnej gwarancji co do swej nieomylności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here