Czy psy płaczą

0
518
czy psy płaczą

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że psy, podobnie jak i inne zwierzęta, mają uczucia. Okazują je na wiele różnych sposobów, poprzez mowę ciała i wydawane dźwięki. Ale czy psy płaczą? Czy smutek, który z pewnością odczuwają, ujawnia się pod postacią łez? Otóż okazuje się, że nie. Oczywiście ich uczucia jak smutek, żal czy nawet żałoba są najzupełniej prawdziwe, jednak nie ujawniają się one w ten sam sposób jak u ludzi. Na marginesie, ludzie są jedynym gatunkiem, który wyraża emocje za pomocą łez.

Psie oczy nie łzawią, jeśli zwierzę jest zdrowe

Psy mają oczywiście kanaliki łzowe. Pełnią one funkcję nawilżającą oczy, aby chronić je przed zanieczyszczeniami. Jeśli zauważysz, że z psich oczu kapią lub spływają łzy, może to oznaczać, że coś jest nie w porządku. Łzawienie oczu u psów może być spowodowane rozwijającą się infekcja oka, zablokowanym kanalikiem łzowym, alergią, lub uszkodzeniem powierzchni oka. Jeśli tego typu dolegliwości trwają przez kilka dni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Chociaż psy nie płaczą w sposób, który robią to ludzie, wyrażają swoje bardziej bolesne reakcje w zauważalny sposób. Uczą się jako szczenięta, tak jak robią to ludzkie dzieci, aby krzyczeć, by otrzymać pożywienie, pocieszenie i poczucie bezpieczeństwa. Szczenięta będą wydawać dźwięki, gdy zabawa stanie się zbyt agresywna lub przywołać matkę, gdy będą głodne, będzie im zimno lub będą czuć się samotne. Dorosłe psy będą jęczeć lub kwilić, gdy poczują się oddzielone od swoich właścicieli lub towarzystwa innych psów, lub gdy rozpaczliwie będą chciały otrzymać przekąskę.

Większość zachowań psa bazuje na instynkcie i zwierzak niekoniecznie czuje się w sposób, w jaki myślimy o nim w ludzkim kontekście. Psy są bardzo dobre w komunikacji, jeśli tylko poświęcimy czas, aby zrozumieć, co mówią do nas na swój własny sposób. Język ciała jest bardziej subtelnym sposobem komunikowania się, ale wszystko, od pozycji uszu psa, przez to, co robi z ogonem, postawą ciała lub nawet oczami, może przekazywać uczucia i potrzeby w zależności od tego, co robią.

szczecniaki

Przerażony pies lub ten, który zrobił coś, o czym wiedzą, że jest złe, może ułożyć ogon między nogami. Wściekły pies może położyć uszy do tyłu i przejawiać ofensywną postawę na pysku. Odprężony, szczęśliwy, bezpieczny lub uległy pies może przetoczyć się na plecy, odsłaniając brzuch. Głodny pies może chodzić tam i z powrotem, lub z niepokojem stać lub siedzieć blisko swojej miski. Kontakt wzrokowy lub jego brak może być wyzwaniem lub oznaką uległości lub szacunku. Język ciała psa komunikuje wiele z tego, co czuje.

Trudno jest jednak jednoznacznie porównać psie i ludzkie emocje

Ludzie są oczywiście bardziej zaawansowani w układzie emocjonalnym i psychologicznym. Podczas gdy psy mogą odczuwać szereg emocji, zazwyczaj reagują na otoczenie i impulsy, zamiast doświadczać silnych wybuchów uczuć. Musimy pamiętać, że psy uczą się dostosowywać swoje zachowanie, aby odpowiadały ich potrzebom, więc niektóre sposoby zachowania, które wydają się emocjonalne, mogą w rzeczywistości być zachowaniami mającymi na celu zmanipulowanie właściciela, ale w sposób raczej niewinny.

To nie znaczy, że nasze psy nieustannie stosują sztuczki aby nas zmanipulować. Chodzi jedynie o przypomnienie, że nigdy nie jesteśmy w stu procentach pewni tego, co czują nasze psy. Mimo to zwykle możemy rozszyfrować ich wiadomości i odpowiednio na nie odpowiedzieć. Jest to główne źródło naszej więzi z naszymi psami, które jest niewątpliwie emocjonalne. Rozkwitamy w odpowiedzi na ich radość, uwagę i uczucie. A one odpłacają się nam tym samym.

psy

Wiemy również, że psy będą wydawały niecodzienne i wyraźne dźwięki, jeśli zobaczą, że ich właściciele zostali w jakiś sposób zranieni fizycznie. Mówi nam to, że psy nie tylko wyrażają napięcie czy emocjonalny ból, ale także mają zdolność empatii.
To, czy psy naprawdę odczuwają współczucie, w taki sposób, jak ludzie to rozumieją, to naprawdę inne pytanie. Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź, umiejętność czytania naszego cierpienia i próby zapewnienia nam komfortu jest jednym z głównych powodów, dla których psy całkowicie skradły nasze serca.

Uczucia, reakcje oraz język ciała są indywidualne u każdego psa. Istnieją ogólne cechy zachowania, które wykazują wszystkie psy, ale jak to robią, to zarówno indywidualna rzecz, jak i instynktowny styl reagowania na to, co dzieje się wokół nich i ich otoczenia. Opierają się również na tym, jak reaguje ich ludzki towarzysz. Psy lubią porządek w swoim stadzie. Ty jako przywódca stada ucz je. Zrozumienie, w jaki sposób twój pies się komunikuje, jest ważną częścią bycia odpowiedzialnym właścicielem zwierzaka i jest kluczem do zdrowej i szczęśliwej relacji między tobą a twoim przyjacielem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here